Trwa ładowanie...

Smacznie i z bąbelkami, czyli o potrawach z dodatkiem musujących alkoholi

Szampan, wino musujące, a w ostatnich latach także cydr – spożycie tego typu trunków błyskawicznie wzrasta przed Sylwestrem, ponieważ lubimy witać Nowy Rok w towarzystwie "bąbelków". Jednak po takie napoje warto sięgać nie tylko od święta, tym bardziej, że mogą być interesującym dodatkiem do rozmaitych potraw.

Smacznie i z bąbelkami, czyli o potrawach z dodatkiem musujących alkoholiŹródło: Shutterstock.com
d30npbl
d30npbl

Szampanem określamy zazwyczaj każde wino musujące, ale tak naprawdę ta nazwa jest zarezerwowana wyłącznie do trunków wytwarzanych zgodnie z tradycyjnymi, rygorystycznymi zasadami we francuskim regionie Szampania. Młode wino rozlewa się do butelek, a następnie wzbogaca cukrem i drożdżami. Po wtórnej fermentacji leżakuje wiele miesięcy, a gdy dojrzeje, butelki ustawia się do góry dnem i zamraża ich szyjki, gdzie gromadzi się osad drożdżowy. Po usunięciu korka ciśnienie wypycha lodowy czop z osadem, zaś szampan zostaje ponownie zakorkowany i znów trafia do leżakowania.

Dzięki takim zabiegom trunek nabiera wyrafinowanego smaku i aromatu. Większość win musujących dostępnych na naszym rynku zazwyczaj nie ma z nim zbyt wiele wspólnego, najczęściej są one po prostu sztucznie nasycane dwutlenkiem węgla.

Jeśli jednak uda nam się zdobyć prawdziwego wytrawnego szampana i nie wypijemy wszystkiego podczas imprezy, warto wykorzystać ten szlachetny napój do przyrządzenia pysznych potraw. Oto kilka propozycji.

Zobacz też: Afrodyzjaki, które znajdziesz w swojej kuchni

Kurczak w sosie szampańskim

Nawet pospolite filety z piersi kurczaka (ok. 25 dag) nabiorą charakteru, gdy podsmażmy je kilka minut na maśle klarowanym z posiekaną szalotką, doprawimy solą, pieprzem i suszonym tymiankiem, a następnie zalejemy szampanem (ok. 75 ml), zaś po zagotowaniu – także 30-procentową śmietaną (75 ml). Dusimy pod przykryciem kilka minut, w razie potrzeby zagęszczając sos mąką. Potrawę możemy zaserwować z ryżem, najlepiej ugotowanym na bulionie.

d30npbl

Łosoś w szampanie

W oryginalnej wersji tego przepisu bazą potrawy jest jesiotr, ryba o wyjątkowo delikatnym i jędrnym mięsie, niemal pozbawionym ości. Jednak obecnie trudno ją kupić w sklepie, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać znacznie popularniejszego łososia. Zadanie jest bardzo proste – 400 ml wytrawnego szampana gotujemy przez kilka minut z pokrojoną w plasterki marchewką (2-3 sztuki) i pietruszką (wystarczy jedna), doprawiamy liściem laurowym i białym pieprzem. Następnie dodajemy pokrojonego na spore kawałki łososia i gotujemy około 40-45 minut. Studzimy i umieszczamy na kilka godzin w lodówce. Podajemy jako przystawkę, z dodatkiem chrzanu.

Krem sabayon

To francuska wersja pochodzącego z Włoch pysznego deseru, zwanego zabajone, od XV wieku przygotowywanego z trzech składników: żółtek, cukru i słodkiego wina, ubijanych i jednocześnie ostrożnie ogrzewanych, aż do lekkiego zgęstnienia. W XIX w. Francuzi zaczęli zastępować wino szampanem. Efekt możemy sprawdzić osobiście. Wystarczy cztery żółtka i 30 g cukru ubić w naczyniu umieszczonym w garnku z wrzątkiem, a gdy masa stanie się gęsta i jasnożółta, wolno wlać 100 ml szampana, nie przerywając ubijania. Po około 10 minutach krem powinien stać się aksamitny i puszysty. Warto schłodzić go w lodówce i podać z owocami, np. truskawkami albo borówkami amerykańskimi.

Wdzięcznym tematem do kulinarnych eksperymentów jest również cydr. Lekki alkohol produkowany na bazie sfermentowanego moszczu jabłecznego i drożdży łączy w sobie słodycz i gorycz, dlatego wzbogaca smak zarówno deserów, jak i potraw z mięsa czy owoców morza. Jak go wykorzystać w kuchni?

Zupa cebulowa z cydrem

Pyszny pomysł na zimowy obiad. Kilogram cebuli kroimy w piórka i podsmażamy na maśle klarowanym, dorzucając na patelnie 2-3 gałązki rozmarynu (może być też w postaci suszonej). Pod koniec dodajemy kilka posiekanych ząbków czosnku i zalewamy wytrawnym cydrem (ok. 300 ml). Po kilku minutach, gdy płyn się zredukuje, dolewamy litr bulionu, najlepiej wołowego i gotujemy zupę około pół godziny. Pod koniec doprawiamy pieprzem, solą i tymiankiem. Podajemy w towarzystwie grzanek z żółtym serem.

d30npbl

Królik duszony w cydrze

Delikatne mięso świetnie komponuje się ze słodko-kwaśnym cydrem. Jak przygotować smaczną potrawę z królika? Kroimy go na kilka kawałków, każdy obtaczamy w mące i podsmażamy na maśle klarowanym, ze wszystkich stron. Następnie dodajemy posiekaną cebulę (2-3 sztuki), 10-12 ząbków czosnku oraz posiekany pęczek tymianku. Podsmażamy 10 minut, zalewamy cydrem (600 ml), dodajemy 2-3 łyżki musztardy Dijon. Dusimy pod przykryciem ok. 45 minut. Gdy mięso zaczyna odchodzić od kości, dodajemy łyżkę miodu i dwie łyżki śmietany. Jeszcze chwilę gotujemy. Potrawę serwujemy z ziemniaczanym puree.

Risotto z dynią i cydrem

Przepis proponowany przez Tomasza Jakubiaka, popularnego telewizyjnego kucharza. Czerwoną cebulę szalotkę (5 sztuk), dynię hokkaido (20 dag), garść suszonych moreli i słodkie jabłko kroimy w kostkę. Cebulę podsmażamy na maśle klarowanym z kilkoma listkami szałwii. Dodajemy ryż arborio (1,5 szklanki) i smażymy, aż jego ziarna się zeszklą. Wtedy dokładamy dynię, morele i jabłko. Gotujemy na małym ogniu, dolewając na zmianę sok jabłkowy i cydr (po pół litra), cały czas mieszając. Płyn dolewamy, gdy poprzednia porcja zostanie wchłonięta przez ryż. Na koniec dodajemy 100 g sera pecorino i łyżkę masła.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30npbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30npbl
Więcej tematów