Trwa ładowanie...

Sałatka jarzynowa. Będzie smaczniejsza dzięki tym trikom

Sałatka jarzynowa to typowo wschodnioeuropejski przysmak, którego smak zna każdy z nas. Z uwagi na mnogość składników, wykonujemy ją zazwyczaj tylko na szczególne okazje. Nie zabraknie jej na świątecznym stole i u cioci na imieninach.

Sałatka jarzynowa. Dzięki tym trikom będzie smaczniejszaSałatka jarzynowa. Dzięki tym trikom będzie smaczniejszaŹródło: 123RF
d3zrlz5
d3zrlz5

Sałatka jarzynowa niegdyś

Tradycyjnie składa się z warzyw korzeniowych – marchwi, selera, pietruszki oraz ziemniaków, cebuli, jajek, ogórków kiszonych oraz puszkowanej kukurydzy i groszku. Smaki słodki, słony i kwaśny spojone są charakterystycznym smakiem majonezu.

Sałatka jarzynowa pochodzi z Rosji, a jej twórcą jest Lucien Olivier. Stąd anglosaska nazwa poczciwej sałatki jarzynowej: "Russian Olivier's salad". Jednak w przepisie moskiewskiego szefa kuchni do składników sałatki należą: ozory, kapary, sałata, pikle. Jak widać, niewiele miała wspólnego z daniem tak popularnym w Polsce, zwłaszcza w latach 80. i 90. Wówczas z wyrafinowanego moskiewskiego przysmaku stała się naszym narodowym klasykiem.

Oczywiście, gdyby nie odpowiednie proporcje współczesna sałatka jarzynowa byłaby zwykłą mieszaniną warzyw oraz jajek, a tymczasem jest majstersztykiem. Każda gospodyni ma swój własny sposób na przygotowanie tego dania, ale zasadniczo sałatka jarzynowa zasadza się na ugotowanych i posiekanych w niewielką kostkę warzywach.

Skąd się wzięła sałatka jarzynowa?

Sałatka jarzynowa - prosty trik, by była smaczniejsza

Choć wydawałoby się, że nie ma potrzeby modyfikacji sałatki jarzynowej, bo jak wiadomo, lepsze jest wrogiem dobrego, to kilka trików może sprawić, że danie będzie miało głębszy smak.

d3zrlz5

Niektórzy radzą, by warzywa, to jest marchew, pietruszkę, seler i ziemniaki, ugotować w rosole – z pewnością dobry rosół drobiowy lub drobiowo-wołowy może wpłynąć znacząco na smak sałatki jarzynowej. Nie każdy jednak jest fanem tak intensywnych aromatów w daniu, które powinno być z założenia jarskie. Za to na pewno każdemu przypadnie do gustu pomysł, by ugotować warzywa na parze. Gotowanie na parze sprawia, że warzywa pozostają jędrne i mają zdecydowanie bardziej intensywny aromat. Nic dziwnego – pozostaje on w warzywach, a nie w wodzie.

Jeśli dotychczas dodawaliście groszek i kukurydzę z puszki, to zaskoczy was delikatny smak i chrupkość tych samych warzyw, ale mrożonych. Po ugotowaniu groszek pozostanie intensywnie zielony i niezwykle słodki, czego nie można powiedzieć o groszku z puszki. Kukurydza mrożona może być trudno dostępna – za to na półkach sklepowych na pewno odnajdziecie ją w słoiku.

Jak zrobić majonez?

I wreszcie – majonez. Choć większość z nas przywykła do majonezu ze słoika, to warto przynajmniej od święta pokusić się o własnoręczne wykonanie majonezu. Wystarczy wysokie naczynie i blender "żyrafa". Dwa żółtka świeżych, ekologicznych jaj ubite z odrobiną musztardy, soli i oleju dolewanego cienkim strumykiem tworzą pyszny, świeży, domowy sos.

Przygotowanie sałatki jarzynowej 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

d3zrlz5
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zrlz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zrlz5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj