Przysmak Podkarpacia. Kołduny ziemniaczane z serem
Choć kołduny kojarzą się nam bardziej z kuchnią litewską, to jednak w tradycyjnej kuchni woj. podkarpackiego znajdziemy prawdziwe polskie kołduny ziemniaczane. To lekko owalne kluski wypełnione farszem z białego sera, ziemniaków i podsmażanej cebuli. W ramach cotygodniowego cyklu Smaki Polski mamy dla was przepis na pyszne kołduny i kilka ciekawostek z nimi związanych. Zapraszamy do lektury i życzymy smacznych rezultatów.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Podkarpacie do dziś charakteryzuje kuchnia kresowa, w której nie brakuje ziemniaków i twarogu. Właśnie z tych składników przygotowuje się jedną z najpopularniejszych nawet obecnie potraw - kołduny ziemniaczane. Dawniej przyrządzano je na co dzień, zwłaszcza w czasie żniw czy wykopków, kiedy dużo czasu spędzano na pracy w polu. Były idealnym posiłkiem – tanim, pożywnym, a dodatkowo pełnym dostarczających energii węglowodanów. Gospodynie z samego rana przygotowywały kołduny i przechowywały je w duchówce, by w czasie posiłku spożywanego w przerwie od pracy na polu, były ciepłe.
Składniki:
- 10 ugotowanych ziemniaków,
- 5 tartych surowych ziemniaków,
- 3 łyżki mąki pszennej,
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 300 g twarogu,
- 2-3 cebule,
- olej rzepakowy lub masło klarowane,
- sól i pieprz do smaku,
- szczypta majeranku,
- ząbek czosnku.
Przygotowanie:
5-6 ugotowanych na miękko ziemniaków rozetrzyj przy pomocy dużej, drewnianej łyżki i dodaj do nich starte na tarce surowe ziemniaki. Teraz wsyp mąkę pszenną i łyżkę mąki ziemniaczanej oraz dodaj szczyptę soli do smaku. Cebulę obierz, pokrój w kostkę i podsmaż ją na oleju lub maśle klarowanym. Do niewielkiej miski wsyp twaróg i dodaj roztarte, wcześniej ugotowane ziemniaki, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz majeranek i podsmażoną cebulkę. Wszystko wymieszaj. Z masy ziemniaczanej formuj niewielkie pierożki i napełniaj je serowym farszem. Dwie łyżki mąki ziemniaczanej wymieszaj z niewielką ilością wody i wlej do wrzątku, w którym będziesz gotować kołduny. Kluski wrzucaj ostrożnie do wrzącej wody i gotuj ok. 5 min. od chwili wypłynięcia. Danie podawaj ze skwarkami lub podsmażonym z cebulką boczkiem.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.