Przed czy po ugotowaniu? Kiedy powinno się solić mięso, zupy i inne potrawy
Mimo że sól nie należy do najzdrowszych, to chętnie używamy jej w kuchni. Nikomu nie smakują przecież nieposolone potrawy. Jednak sól dodana zbyt wcześnie lub zbyt późno, może całkiem zepsuć smak naszych dań. Kiedy więc ją dodawać? Radzimy.
Zupy
Powinno się je solić pod koniec gotowania. Jeśli sól dodamy np. do rosołu na początku, zupa może robić się mętna. W ten sposób unikniemy również przesolonej zupy.
Ryby
Ryby solimy chwilę przed smażeniem tak, aby nie zdążyły puścić zbyt dużo wody. Dzięki temu nasza ryba będzie chrupiąca. Jest to szczególnie istotne, jeśli panierujemy ryby, ponieważ woda może rozmoczyć panierkę.
Ziemniaki i produkty zbożowe
Ziemniaki solimy jeszcze przed ugotowaniem. Podobnie robimy z wodą na makaron czy ryż. Wówczas to, co w tej wodzie gotujemy, również będzie słone. Jeśli natomiast sól dodamy, kiedy ziemniaki czy ryż są już prawie ugotowane, będą one niedosolone. Mówi się, że woda na makaron powinna smakować jak woda z oceanu, warto więc nie szczędzić soli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na mrożoną rybę. Kuchenne triki
Pieczarki
Solimy zaraz po wrzuceniu na patelnie. Dzięki temu szybciej puszczą wodę. Kiedy woda już odparuje, będziemy mogli szybko je zrumienić.
Surówki i sałatki z majonezem
Solimy je przed podaniem. Pod wpływem soli, warzywa puszczają wodę, która rozwadnia majonez. Wówczas nasza surówka czy sałatka nie wygląda zbyt apetycznie, a na dodatek gorzej też smakuje.
Mięso
Mięso, które będziemy smażyli, solimy tuż przed wrzuceniem go na patelnię. Jeśli chcemy je upiec, dobrze jest je zamarynować, posolić i włożyć do lodówki na co najmniej kilka godzin. Jeśli natomiast mięso gotujemy, to solimy tylko wodę.