Trwa ładowanie...

Przeciwkaszlowa czekolada

Teobromina zawarta w czekoladzie i kakao może być podstawą nowego leku na przewlekły kaszel - informuje serwis "BBC News/Health".

Przeciwkaszlowa czekoladaŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2w1vmp
d2w1vmp

Brytyjskie badania kliniczne nad przeciwkaszlowym lekiem nazywanym tymczasowo BC 1036 weszły już w końcową fazę. Co roku około 7,5 miliona Brytyjczyków cierpi na przewlekły (trwający ponad 2 tygodnie) kaszel.

Choć kaszel to pożyteczny odruch oczyszczający drogi oddechowe, bywa też kłopotliwy. Większość obecnie stosowanych środków przeciwkaszlowych zawiera kodeinę, mającą właściwości narkotyczne. Zdaniem Medicines and Health products Regulatory Agency(MHRA) takich leków nie powinny przyjmować osoby poniżej 18 roku życia - ryzyko przewyższa bowiem korzyści.

Teobromina nie jest narkotykiem i jako środek pozbawiony smaku może być przyjmowana także przez osoby, które nie lubią czekolady. Jej przeciwkaszlowe właściwości wynikają z hamowania nieprawidłowych pobudzeń nerwu błędnego, które są główną przyczyną uporczywego kaszlu.

Zdaniem specjalistów prowadzących badania, gotowy lek działający w oparciu o teobrominę powinien trafić na rynek w ciągu dwóch lat.

PAP/pmw/ krf/

Polecamy również:

Wylecz się w domu

d2w1vmp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w1vmp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj