Proste i pyszne surówki. Co podać do obiadu?
Codziennie powinniśmy jeść co najmniej trzy porcje warzyw i owoców, oczywiście w różnej formie. Najlepiej, gdybyśmy jedli świeże, surowe owoce, a przede wszystkim warzywa, dlatego też na pomoc przychodzą wszelkiego rodzaju surówki. Zazwyczaj serwujemy je jako dodatek do głównych dań, ale można je podać także jako drugie śniadanie, podwieczorek czy po prostu na kolację. Oto kilka propozycji na zdrowe i smaczne typowo polskie surówki.
Surówka z ogórków małosolnych i cebuli
Choć ogórki kiszone znane są nie tylko w Polsce, to ogórki małosolne, aromatyczne i chrupiące, są wizytówką naszego kraju.
Do przygotowania surówki potrzebujemy: kilka ogórków małosolnych, biała cebula, natka pietruszki, oliwa z oliwek, pieprz. Ogórki kroimy w plasterki, cebulę w piórka, natkę siekamy drobno. Wszystkie warzywa wkładamy do miski, polewamy oliwą i doprawiamy pieprzem. Odstawiamy na kilkanaście minut do lodówki.
Surówka z marchewki
Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa marchewkę pod różnymi postaciami. Latem, gdy mamy do dyspozycji młodą, soczystą marchewkę wykorzystajmy ją do surówek. Najpopularniejszy przepis jest prosty.
Składniki: kilka młodych marchewek, dwa jabłka, sok z cytryny, śmietana 18 proc. cukier, sól i pieprz. Marchewkę i jabłka obieramy, ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Skrapiamy je sokiem z cytryny, wlewamy kilka łyżek śmietany. Doprawiamy cukrem, szczyptą soli i pieprzu.
Młoda kapusta w kuchni
Surówka z selera i rodzynek
Seler korzeniowy jest w krajach zachodnich praktycznie nieznany, serwuje się go prawie wyłącznie w restauracjach. W Polsce z kolei to nie tylko składnik włoszczyzny, ale i wielu sałatek i surówek.
Na naszą surówkę potrzebne będą: duży korzeń selera, szczypiorek, garść rodzynek, łyżka majonezu, kilka łyżek śmietany, sok z cytryny, cukier, sól i pieprz. Selera obieramy, ścieramy na tarce i szybko skrapiamy sokiem z cytryny, by nie ściemniał. Rodzynki namaczamy w gorącej wodzie i odsączamy. Szczypiorek siekamy. Łączymy ze sobą selera, szczypiorek i rodzynki, dodajemy majonez i śmietanę, doprawiamy do smaku i mieszamy dokładnie.
Surówka z pora
Kolejnym warzywem idealnym na surówki jest por. Wykorzystujemy albo młode pory, albo jedynie białe części starszych warzyw.
Składniki: dwa duże pory lub kilka małych, dwa jajka, jabłko, natka pietruszki, majonez, sól i pieprz. Pory siekamy drobno. Jajka gotujemy na twardo i kroimy w kostkę. Jabłka ścieramy na grubej tarce, natkę siekamy. Wszystkie składniki łączymy ze sobą, dodajemy majonez, doprawiamy solą i pieprzem i wstawiamy do lodówki na kilkanaście minut.
Surówka z kapusty kiszonej
Choć kiszona kapusta kojarzy nam się głównie z zimowymi miesiącami, to latem również jest idealna. Orzeźwia, odświeża i poprawia samopoczucie.
Potrzebujemy: kilka szklanek kapusty kiszonej, cebulę, olej rzepakowy, cukier, pieprz. Kapustę odsączamy, siekamy na mniejsze kawałki. Cebulę kroimy w kostkę. Do warzyw wlewamy kilka łyżek oleju, dodajemy cukier i pieprz, mieszamy i podajemy.