Produkty po terminie ważności - jeść czy wyrzucać?
Co można jeść po upływie terminu ważności?
Nie wszystko co przekroczy zalecany okres spożycia musi wylądować w koszu. Zgodnie z ogólną zasadą produkty o słonym smaku (np. kiszone ogórki), słodkie (dżem, miód), suszone (herbatniki) lub poddawane procesom fermentacji (jak kapusta kiszona) należą do grupy produktów o niskim stopniu ryzyka i nadają się do spożycia przez długi czas.
Zgodnie z prawem, na każdym produkcie spożywczym powinna znaleźć się informacja dotycząca terminu ważności. Mimo to, w nowoczesnych społeczeństwach każdego roku marnuje się tony jedzenia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek z nieświeżą żywnością w lodówce, już w trakcie zakupów warto dokładnie czytać etykiety i planować wykorzystanie konkretnych rzeczy. Produktów przeterminowanych stanowczo powinny unikać kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze lub chore.
Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystko co przekroczy zalecany okres spożycia musi wylądować w koszu. Zgodnie z ogólną zasadą produkty o słonym smaku (np. kiszone ogórki), słodkie (dżem, miód), suszone (herbatniki) lub poddawane procesom fermentacji (jak kapusta kiszona) należą do grupy produktów o niskim stopniu ryzyka i nadają się do spożycia przez długi czas. Podpowiadamy, jak je wykorzystać w praktyce.