Trwa ładowanie...

Prawda o bio produktach. Zapytaliśmy eksperta

Od pewnego czasu bardzo modne stało się jedzenie naturalnej żywności. Na sklepowych półkach znajdziemy coraz więcej produktów oznaczonych jako "bio", "eko" i "fit", które są zazwyczaj droższe od ich "zwykłych" odpowiedników. Czy są faktycznie zdrowe i warte swojej ceny? Zapytaliśmy o to eksperta, dietetyk Joannę Skałecką, Trenerkę Zdrowej Diety.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Prawda o bio produktach. Zapytaliśmy ekspertaŹródło: 123RF
d2hhaum
d2hhaum

Czym żywność oznaczona jako "bio” różni się od jej "zwykłych” odpowiedników? - Produkty bio wyprodukowane zostały w trosce o stan środowiska naturalnego i zdrowie zwierząt hodowlanych. Stosowanie w tym przypadków pestycydów, sztucznych nawozów zostało bardzo mocno ograniczone – wyjaśnia w rozmowie z WP Kuchnia dietetyk Joanna Skałecka. – Aby można było mówić o tym, że są bio, muszą w przynajmniej 99 proc. pochodzić z upraw lub hodowli ekologicznych. Choć nie są całkowicie wolne od substancji trujących (wynika to z ogólnego zanieczyszczenia środowiska), to mimo wszystko zawierają znacznie mniej niepożądanych substancji - dodaje.

Obecnie sklepy zapewniają nam bardzo szeroką ofertę bio. Producenci żywności dostarczają właściwie cały niezbędny do prawidłowej diety asortyment. Możemy kupić m.in. mleczne przetwory, soki, owoce, warzywa, mięso, pieczywo, a także makarony i ryż. Czy to oznacza, że kupując bio produkty, zapewnimy sobie zdrowie i życie z dala od konserwantów? - Pamiętajmy, że sam certyfikat nie jest gwarancją, że dany produkt jest super zdrowy, a tym samym, że możemy spożywać go bez ograniczeń.Określenie "bio" nie jest też synonimem słowa "odchudzający”. Jak zawsze, podczas naszych zakupowych wyborów kierujmy się zdrowym rozsądkiem i ogólnymi zasadami racjonalnego odżywiania – mówi ekspert.

Zakupy z głową

Od lat obserwujemy tendencję do tego, by się zdrowo odżywiać. Na sklepowych półkach nie brakuje produktów oznaczonych jako "zdrowe" lub "naturalne". Trenerka Zdrowej Diety podkreśla jednak, że nie mają one nic wspólnego z prawdziwymi produktami bio. Jak więc odnaleźć się w gąszczu reklamowanej z każdej strony żywności? - Samo oznaczenie produktu europejskim znaczkiem zielonego liścia nie jest jeszcze gwarancją, że nie znajdziemy tam np. najtańszego oleju palmowego, który m.in. przyczynia się do wzrostu złego cholesterolu, czy cukrzycy. Produkty bio mogą zawierać tyle samo, jak i więcej soli czy cukru, niż te tradycyjne – tłumaczy.

Co więc powinno znajdować się na etykiecie, aby dać nam pewność, że produkt, który kupujemy jest w pełni bio i jego produkcja nie zaszkodziła środowisku naturalnemu? Zgodnie z radą naszego eksperta, na opakowaniu powinny znajdować się: tzw. euroliść, czyli unijne logo do oznaczenia żywności pochodzącej z produkcji ekologicznej oraz znak, nazwa i numer jednostki, która przyznała ten certyfikat.

d2hhaum

Zdrowie na talerzu

Mimo że oferta bio produktów jest bardzo bogata, kupowanie innej żywności nie spowoduje, że nagle zaczniemy się źle odżywiać. Jednak jest grupa produktów, za którą warto zapłacić odrobinę więcej. - Warto wybierać owoce i warzywa, których przed jedzeniem nie obieramy ze skórki np. jabłka, sałatę i paprykę. Musimy pamiętać, że samo umycie nie usunie pestycydów, ponieważ wiele z nich jest odporna na działanie wody – mówi nam dietetyk Joanna Skałecka – Sezonowe owoce i warzywa najlepiej wybierać od lokalnych producentów. To one zawierają najwięcej witamin, ponieważ nie są długo magazynowane i transportowane z drugiego końca świata – dodaje.

Jak podkreśla ekspert, dla miłośników wysokobłonnikowego pieczywa, chleb bio to dobry i zdrowy wybór. Ziarna, podobnie jak owoce i warzywa, narażone są na kontakt z pestycydami. Inną kwestią jest wybór mięsa oznaczonego znakiem bio. - W przypadku mięsa wybór produktów bio wiąże się bezpośrednio z naszym zdrowiem i etyką. Zwierzęta przeznaczone na produkcję posiadają znacznie lepsze warunki życiowe – wyjaśnia. - Samo mięso nie jest naszpikowane sztucznymi paszami, stymulatorami i innymi chemicznymi środkami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj