Trwa ładowanie...

Posialiśmy kiełki, wyrosła rzeżucha… i co dalej?

Rzeżucha jest rośliną jednoznacznie kojarzącą się ze świętami wielkanocnymi. Wysiewamy ją na spodeczki, talerzyki i do miseczek po to, by swoim pięknym, zielonym kolorem ożywiła wielkanocny stół. Warto jednak pamiętać o rzeżusze przez cały rok, bo jest to roślina bardzo zdrowa.

Posialiśmy kiełki, wyrosła rzeżucha… i co dalej?Źródło: Fotolia
d362qu0
d362qu0

Ma w sobie mnóstwo witamin: A, C, K, B2, B, kwasu foliowego oraz mikroelementów: wapnia, żelaza, magnezu, potasu, jodu, miedzi i manganu. Rzeżucha obniża poziom cukru we krwi, poprawia pracę trzustki, zalecana jest także osobom zmagającym się z problemami skórnymi i łamliwymi paznokciami. W dodatku pobudza apetyt i jest moczopędna. Ale przede wszystkim, jest pyszna, więc korzystajmy z niej w kuchni.

Zielony sos

Wiosennych, zielonych sosów możemy używać i do kanapek, i jako dressing w sałatkach, a także traktując je jak dodatek do potraw z ryb czy owoców morza. Do przygotowania zielonego sosu potrzebne nam będą: pęczek bazylii, pęczek zielonej pietruszki, szklanka rzeżuchy, oliwa z oliwek, sok z cytryny, sól i szczypta pieprzu. Zioła siekamy i wrzucamy do malaksera. Dolewamy kilka łyżek soku z cytryny i kilka łyżek oliwy. Miksujemy, dolewając powoli oliwie do uzyskania dość gęstej emulsji. Doprawiamy solą i pieprzem.

Omlet z rzeżuchą

Nic nie robi na samopoczucie tak dobrze, jak piękne, kolorowe i zdrowe śniadanie. Zamiast katować się płatkami, od czasu do czasu pozwólmy sobie na coś może bardziej kalorycznego, ale za to przepysznego. Najpierw w misce roztrzepujemy dwa jajka. Robimy to bardzo dokładnie, ale starajmy się nie wprowadzić do masy zbyt wiele powietrza. Rzeżuchę kroimy dość drobno, kroimy na ćwiartki pomidorki koktajlowe. Rzeżuchę dorzucamy do masy jajecznej, solimy ją i wylewamy na mocno nagrzaną i nasmarowaną małą ilością masła patelnię. Smażymy dwie minuty, na wierzchu układamy pomidorki, posypujemy pieprzem i przy pomocy łopatki składamy omlet na pół. Podajemy z łyżką jogurtu.

Zobacz też: Zasiej rzeżuchę już dziś. Jakie ma właściwości?

Twarożek wiosenny

Śniadanie pełne witamin i wapnia, który działa nie tylko odchudzająco, ale również wspomaga nasze kości, paznokcie i skórę? To, oczywiście, tradycyjny twarożek. W wersji wiosenno-wielkanocnej z rzeżuchą. Składniki: chudy twaróg, jogurt naturalny, szklanka posiekanej grubo rzeżuchy, rzodkiewka, ogórek małosolny, pieprz, szczypta soli. Rzodkiewkę i ogórka ścieramy na tarce i grubych oczkach i lekko odsączamy z płynu. W misce mieszamy twaróg, warzywa, rzeżuchę i jogurt, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z ciemnym pieczywem.

d362qu0

Jajka faszerowane

Nie tylko na wielkanocnym stole jajka faszerowane z rzeżuchą będą prezentować się znakomicie. Składniki: jajka, rzeżucha, jogurt naturalny, kurkuma, papryka ostra, sól, pieprz. Jajka gotujemy na twardo i obieramy. Kroimy na pół, żółtka wkładamy do miski. Rzeżuchę rozgniatamy w moździerzu ze szczyptą soli lub miksujemy. Łączymy rzeżuchę z żółtkami, jogurtem i przyprawami, miksujemy dokładnie. Połówki jajek napełniamy masą przy pomocy szprycy. Posypujemy posiekaną rzeżuchą.

Dorsz zapiekany z rzeżuchą

Zapiekane dania rybne są nie tylko zdrowe, ale również bardzo smaczne. Do zrobienia zapiekanego dorsza potrzebujemy: duży filet ryby, sporą garść listków rzeżuchy, kilka suszonych pomidorów, sól, pieprz, dwa ząbki czosnku, dwie szalotki. Pomidory, czosnek i szalotki kroimy bardzo drobno. Rybę solimy, oprószamy pieprzem, smarujemy oliwą i układamy na dużym płacie folii aluminiowej. Na rybie układamy warzywa i rzeżuchę. Folię zawijamy i wkładamy do naczynia żaroodpornego, a następnie zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C przez maksymalnie pół godziny. Podajemy z młodymi ziemniakami z koperkiem lub z ryżem.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d362qu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d362qu0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj