Po czym rozpoznać, że jajko jest zepsute? Zobacz, na co zwrócić uwagę
Jajka są bardzo zdrowe i pożywne. Możemy używać ich do przygotowania przeróżnych potraw i wypieków — zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Jednak nikt z nas chyba nie chciałby przypadkowo zjeść zepsutego jajka. Wiąże się to w końcu z poważnymi dolegliwościami. Jak więc upewnić się, że nasze jajka są świeże? Po czym poznać zepsute jajko?
Wciąż istnieje przekonanie, że świeżość jajka można rozpoznać po kolorze skorupki lub żółtka. To mit. O ile pewne cechy faktycznie mogą świadczyć o potencjalnym zepsuciu (np. grubość i deformacje skorupki lub żółtko, które samo oddziela się od białka), to na pewno cechą tą nie jest barwa.
Zarówno żółtka o intensywnej, pomarańczowej barwie, jak i te o znacznie bledszym odcieniu są świeże i jak najbardziej nadają się do spożycia. Podobnie jest ze wspomnianą wcześniej skorupką — białe, kremowe ani brązowe skorupki nie świadczą o zepsuciu jajka.
Kiedy mamy pewność, że jajko jest zepsute?
Nieświeże jajko łatwo jest za to poznać po wyglądzie i konsystencji białka. Zarówno perłowa, jak i różowa barwa, świadczą o jego zepsuciu. Białko powinno również być kleiste, a nie wodniste. Zjedzenie takiego jajka skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które mogą trwać nawet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwiędnięta sałata. Proste triki na przywrócenie świeżości warzywu
Kolejną, dość trudną do przeoczenia oznaką zepsucia jest zapach. Przyczyną tej nieprzyjemnej woni jest siarkowodór, który wydzielany jest przed bakterie biorące udział w procesie gnilnym.
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?
Czasem nie jesteśmy pewni, kiedy jajko zostało kupione i ile już je przechowujemy. Wówczas przydatne są metody sprawdzenia świeżości jajka bez konieczności jego rozbicia. Można to zrobić na dwa sposoby:
Dość znaną, popularną, a przede wszystkim skuteczną metodą sprawdzenia świeżości jajka jest zanurzenia go w wodzie. Aby to zrobić, należy nalać sporo wody do garnka lub miski i położyć jajko w pozycji poziomej na dnie naczynia. Świeże jajko nie zmieni pozycji, natomiast jajko zepsute może obrócić się do pozycji pionowej i zacząć unosić się do góry lub nawet sięgnąć powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ nieświeże jajka mają w sobie dużo powietrza.
Drugi sposób polega na potrząśnięciu jajkiem w pobliżu ucha. Jeśli jajko jest świeże, nie powinniśmy usłyszeć żadnego dźwięku. Jeśli jednak jajko jest nieświeże, usłyszymy chlupotanie. W tym przypadku przyczyną również jest nadmiar powietrza pod skorupką.