Pizza jak narkotyk. Już wiadomo, dlaczego na jednym kawałku nie poprzestaniesz!
Tłuszcz, węglowodany proste, idealne połączenie smaku słodkiego, słonego, kwaśnego i umami. Chrupka skórka, miękki środek – pizza uzależnia jak narkotyk i dowiodła tego nauka. Jak to możliwe?
Pizza to jedno z najbardziej uzależniających dań na świecie – bije na głowę nawet czekoladę! Tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu z Michigan, którzy stworzyli listę potraw, które uzależniają niczym narkotyk. Podczas gdy czekolada zajmuje drugie miejsce, a chipsy trzecie, pizza jest na samym szczycie podium. Jak to możliwe?
Pizza i jej wpływ na mózg
Choć może wydawać się to dziwne, to pizza, a raczej poszczególne elementy budujące ten kultowy placek oddziałują bezpośrednio na mózg. Węglowodany proste, tłuszcz, kazeina zawarta w żółtym serze, sól, glutaminian sodu oraz balans słodko-kwaśnych pomidorów są dla mózgu stymulujące.
Międzynarodowy Dzień Pizzy. To danie podbiło cały świat
W procesie trawienia pszenicy i białka mleka powstają dwa wyjątkowe związki należące do opioidów, podobnie jak morfina: gliadomorfiny i kazomorfiny. Działają rozluźniająco, przeciwbólowo i stymulują mózg do produkcji hormonu szczęścia – dopaminy. One sprawiają, że w rzeczywistości mózg dosłownie eksploduje z rozkoszy.
Dodatkowym bodźcem jest oddziaływanie pizzy na zmysł wzroku. Badacze donoszą, że niezwykła paleta barw, a zwłaszcza kombinacja czerwonego sosu na obrzeżach placka i jasnego środka, złożonego z sera, przyprawiają o mocniejsze bicie serca.
A dlaczego tak trudno oprzeć się pokusie i poprzestać na jednym kawałku? To glutaminian sodu stymuluje ośrodek nagrody mózgu i wysyła sygnał o konieczności zjedzenia kolejnego smakowitego trójkącika!
Zobacz także: