Trwa ładowanie...

Pizza jak narkotyk. Już wiadomo, dlaczego na jednym kawałku nie poprzestaniesz!

Tłuszcz, węglowodany proste, idealne połączenie smaku słodkiego, słonego, kwaśnego i umami. Chrupka skórka, miękki środek – pizza uzależnia jak narkotyk i dowiodła tego nauka. Jak to możliwe?

Pizza działa jak narkotyk, naukowcy tego dowiedliPizza działa jak narkotyk, naukowcy tego dowiedliŹródło: 123RF
d21x3o7
d21x3o7

Pizza to jedno z najbardziej uzależniających dań na świecie – bije na głowę nawet czekoladę! Tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu z Michigan, którzy stworzyli listę potraw, które uzależniają niczym narkotyk. Podczas gdy czekolada zajmuje drugie miejsce, a chipsy trzecie, pizza jest na samym szczycie podium. Jak to możliwe?

Pizza i jej wpływ na mózg

Choć może wydawać się to dziwne, to pizza, a raczej poszczególne elementy budujące ten kultowy placek oddziałują bezpośrednio na mózg. Węglowodany proste, tłuszcz, kazeina zawarta w żółtym serze, sól, glutaminian sodu oraz balans słodko-kwaśnych pomidorów są dla mózgu stymulujące.

Międzynarodowy Dzień Pizzy. To danie podbiło cały świat

W procesie trawienia pszenicy i białka mleka powstają dwa wyjątkowe związki należące do opioidów, podobnie jak morfina: gliadomorfiny i kazomorfiny. Działają rozluźniająco, przeciwbólowo i stymulują mózg do produkcji hormonu szczęścia – dopaminy. One sprawiają, że w rzeczywistości mózg dosłownie eksploduje z rozkoszy.

d21x3o7

Dodatkowym bodźcem jest oddziaływanie pizzy na zmysł wzroku. Badacze donoszą, że niezwykła paleta barw, a zwłaszcza kombinacja czerwonego sosu na obrzeżach placka i jasnego środka, złożonego z sera, przyprawiają o mocniejsze bicie serca.

A dlaczego tak trudno oprzeć się pokusie i poprzestać na jednym kawałku? To glutaminian sodu stymuluje ośrodek nagrody mózgu i wysyła sygnał o konieczności zjedzenia kolejnego smakowitego trójkącika!

Zobacz także:

d21x3o7
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj