Trwa ładowanie...
07-01-2009 13:52

Pigwa - idealna do przetworów

Małe żółte lub większe zielone... Może nie wyglądają zbyt ciekawie, ale pachną i smakują bardzo interesująco. W sklepach są prawie nieosiągalne. Owoce pigwy!

Pigwa - idealna do przetworówŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2mlbg7
d2mlbg7

Małe żółte lub większe zielone... Może nie wyglądają zbyt ciekawie, ale pachną i smakują bardzo interesująco. W sklepach są prawie nieosiągalne. Owoce pigwy!

Pigwa ceniona jest ze względu na wartości przetwórcze i walory smakowe. Jej owoce nie są spożywane w stanie świeżym ze względu na cierpki i twardy miąższ (nasiona są wręcz trujące).

Warto się jednak nimi zainteresować. Zawierają bowiem nawet do 15 proc. cukrów, kwasy organiczne, witaminę C oraz mikroelementy: żelazo, miedź, bor, nikiel, tytan, glin i mangan i pektyny. Te ostanie sprawiają, iż z pigwy można zrobić wyśmienite galaretki, powidła, dżemy czy marmolady.

Smakowity dżem

Umyte owoce pigwy gotować w niewielkiej ilości wody (szklanka wody na 1 kilogram owoców) aż do miękkości. Obrane owoce pokroić na kawałki, usuwając gniazda nasienne. Rozpuścić 1,2 kg cukru i 0,25 l soku, na przykład porzeczkowego, i całość wyszumować. Do gorącego syropu włożyć pokrojone owoce, gotować do uzyskania właściwej konsystencji dżemu. Jeszcze gorący wkładać do słoiczków i natychmiast zamykać.

d2mlbg7

Kompot z wyjątkowym aromatem

Pigwę dodaje się również do innych przetworów dla poprawy ich smaku. Na przykład kompoty gruszkowe czy jabłkowe z ich dodatkiem mają niespotykany aromat, są traktowane jako wspaniały dodatek do ciast i herbaty. Sami sprawdźcie. Zalewę przygotowujemy z kilograma oczyszczonych, pokrojonych na połówki owoców, 0,9 litra wody oraz 0,15 kilograma cukru. Następnie zakwaszamy ją 3 gramami kwasku cytrynowego. Pasteryzować należy przez 20 minut w temperaturze 900 stopni Celsjusza.

Owocowa nalewka

Z owoców pigwy można sporządzać też aromatyczne wina i likiery. Często przygotowywane są również nalewki. Owoce (około 2 kilogramów) pokroić w ćwiartki i usunąć pestki. Zasypać cukrem (1 kilogram), zamknąć w zakręcanym słoju. Postawić na słoneczny parapet na około 3 dni.

Pamiętajmy, że nie można doprowadzić do fermentacji, dlatego niezwłocznie po pojawieniu się bąbelków należy zalać owoce alkoholem (1, 5 l czystej wódki i 0,5 l spirytusu) i przechowywać przez trzy miesiące. Po tym czasie zlać nalewkę i odstawić na kolejne sześć miesięcy. Właściwie to najtrudniejsza faza przygotowań. Należy dekantować (zlewać) klarowną nalewkę znad osadu do butelek.

Samo kosztowanie tego napoju będzie nie tylko przyjemnością, ale także przysługą oddaną zdrowiu: nalewki alkoholowe działają korzystnie na serce, obniżają ciśnienie, osłabiają też skurcze mięśni gładkich jelit.

d2mlbg7

Owoce są przesiąknięte alkoholem, ale wciąż pełne smaku. Można je ponownie zalać alkoholem i uzyskać mniej esencjonalną nalewkę lub dodawać je do deserów „dla dorosłych".

Na zdrowie!

Dawniej owoce pigwy stosowano jako lek ziołowy. Wykorzystywano jej działanie antybakteryjne, a przygotowywany z nich syrop stosowano w infekcjach gardła.

W medycynie ludowej zastosowanie mają także nasiona pigwy. Śluz uzyskiwany w trakcie ich moczenia w wodzie stosuje się w stanach zapalnych dróg oddechowych, przy kaszlu, w nieżytach żołądka. Na Zakaukaziu śluzy otrzymywane z moczonych nasion stosuje się zewnętrznie przy oparzeniach i podrażnieniach skóry. W medycynie chińskiej kora tej rośliny jest do tej pory wykorzystywana do dezynfekcji trudno gojących się ran.

qk

fot. FotoosVanRobin/CC

d2mlbg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mlbg7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj