Pesto z czosnku niedźwiedziego i wytrawny wieniec drożdżowy
Pesto z czosnku niedźwiedziego ma piękny kolor i wspaniały, aromatyczny zapach. Warto je wykorzystać nie tylko jako dodatek do makaronu czy na kanapki, ale także w cieście drożdżowym. Takie połączenie sprawdza się idealnie. Przepis z bloga "Daylicooking"
Czas przygotowania: | |
Rodzaj kuchni: | |
Na ile osób: | 4 |
- 200 g mąki – użyłam tortowej
- 7 g suszonych drożdży (lub 5 g instant)
- 100 ml mleka
- 2 łyżeczki cukru
- 2/3 łyżeczki soli
- 3 łyżki oliwy
Pesto:
- pęczek świeżego czosnku niedźwiedziego – u mnie wyszło 45 listków
- 100 ml oliwy
- ok. 70 g twardego sera – dowolny ulubiony
- spora garść orzechów – u mnie mieszanka ziemnych i laskowych, ale Ty możesz użyć dowolnych lub pestek słonecznika czy dyni
- opcjonalnie sól i świeżo mielony pieprz
Pesto: czosnek niedźwiedzi opłucz w zimnej wodzie i dokładnie osusz na papierowym ręczniku lub czystej ściereczce. Usuń wszystkie łodyżki.
- Orzechy (lub ulubione pestki) możesz lekko podprażyć na suchej patelni, aby nabrały pięknego zapachu, jednak nie jest to konieczne. Pamiętaj, że uprażone trzeba wystudzić przed dodaniem ich do reszty składników.
- Ser zetrzyj na tarce.
- Do blendera włóż liście czosnku niedźwiedziego, dodaj uprażone orzechy i starty ser. Wlej oliwę i włącz blender – zmiksuj wszystko tak drobno jak chcesz.
- Na koniec dodaj ewentualnie sól i pieprz do smaku.
- Mleko lekko podgrzej, aby było dobrze ciepłe lecz nie gorące.
- Przygotuj zaczyn: do mleka wsyp suche drożdże i cukier – wymieszaj i dodaj 2 łyżki mąki. Wszystko razem połącz i odstaw na kilka minut aż drożdże zaczną "pracować”, a zaczyn zacznie lekko rosnąć.
- Mąkę przesiej do miski – można tego nie robić, ale przesiana mąka daje jeszcze więcej puszystości ciastu.
- Do mąki przełóż zaczyn i całość wymieszaj, a następnie lekko zagnieć do połączenia.
- Następnie dodaj sól oraz oliwę i zagnieć gładkie ciasto. Ja robię to wszystko w większej misce, gdyż jest to znacznie wygodniejsze niż na stolnicy.
- Wyrobione ciasto uformuj w kulę, przykryj czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno mniej więcej podwoić swoją objętość.
- Podczas wyrastania ciasta przygotuj pesto.
- Wyrośnięte ciasto zbij lekko dłonią, aby je odgazować. Następnie przełóż na stolnicę lub blat podsypany mąką. Ciasto może się lekko kleić, ale nie przejmuj się tym, po prostu podsypuj w tych miejscach lekko mąką. Nie syp jej jednak za dużo, ale tylko tyle, aby ciasto nie lepiło się.
- Ciasto rozwałkuj na kształt zbliżony do prostokąta i na grubość około 1 cm.
- Rozłóż równomiernie pesto na cieście pozostawiając jeden z dłuższych brzegów "czysty" na szerokość 1-2 cm.
- Zwiń ciasto w rulon, kończąc na tym nie posmarowanym pesto brzegu – lekko zaklej ten brzeg na wierzch ciasta, podobnie jak końcówki z prawej i lewej strony rulonu.
- Blachę wyłóż papierem do pieczenia – możesz jednak końcowe formowanie robić właśnie na tym papierze. Będzie Ci łatwiej przenieść ciasto na blachę razem z papierem.
- Zwinięte w rulon ciasto skręć lekko i zwiń w okrąg zakładając końcówki lekko pod spód.
- Ciasto przełóż na blachę do pieczenia, przykryj ponownie czystą ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia. Możesz je ponakłuwać widelcem, a wtedy jest mniejsze ryzyko, że ciasto podczas pieczenia popęka. (W pesto jest przecież nieco wody, która będzie szukała ujścia. Dlatego również pesto po opłukaniu należy dobrze osuszyć.)
- Piekarnik nagrzej do temperatury 180 stopni Celsjusza i wstaw wyrośnięte ciasto. Piecz około 25-30 minut, aż wieniec zrumieni się delikatnie. Po upieczeniu pozostaw na blasze do lekkiego przestudzenia.
Zobacz też przepis na domowe falafele
Kategoria przepisów | |
Rodzaj potrawy | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze