Otyłość to sprawka bakterii
Skład flory bakteryjnej jelita może tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie są otyli - uważają naukowcy z dwóch uniwersytetów w Arizonie i kliniki Mayo, których badania publikuje "Proceedings of the National Academy of Science", a omawia wtorkowy "Daily Telegraph".
Skład flory bakteryjnej jelita może tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie są otyli -uważają naukowcy z dwóch uniwersytetów w Arizonie i kliniki Mayo, których badania publikuje "Proceedings of the National Academy of Science", a omawia wtorkowy "Daily Telegraph".
Według naukowców otyłość ma podłoże mikrobiologiczne - ludzie otyli mają w jelicie inny skład bakterii niż ci, którzy są naturalnie szczupli, co wpływa na ich aktywność i proces przemiany materii.
Takie "nadaktywne" drobnoustroje przetwarzają zbyt dużo energii i odkładają zbyt dużo tłuszczu, co z czasem powoduje przyrost wagi i otyłość.
Naukowcy przyglądali się jelitom trzech typów pacjentów: otyłych, tych którzy przeszli operację by-passu żołądka oraz chudych. U otyłych stwierdzili inny skład flory bakteryjnej.
Ustalili też, że zabieg wszczepienia by-passu żołądka zasadniczo zmienia skład bakterii w jelicie, co może tłumaczyć wysoką skuteczność tego rodzaju operacji w leczeniu otyłości.
Zobacz w innych serwisach:
Dr Bruce Rittmann z uniwersytetu stanowego w Arizonie sądzi, iż niewłaściwy skład flory bakteryjnej występujący w grupie pacjentów otyłych powoduje efekt "zakorkowania organizmu" porównywalny np. z zakorkowaniem ulicy przez pojazdy.
W jelicie grubym człowieka żyje ok. 100 bilionów drobnoustrojów czyli dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi liczba komórek ciała. Każdy człowiek ma niepowtarzalny zestaw mikrobów, reagujących na zmiany sposobu odżywiania się, trybu życia i leki.
W procesie przemiany materii ważną rolę odgrywają mikroby żyjące w jelicie, które łączą się w grupy i podgrupy. Pomagają w trawieniu, ale naukowcy nie poznali w pełni niektórych ich funkcji.
Blisko co czwarty dorosły Brytyjczyk jest otyły, duża grupa ludzi ma nadwagę. Otyłość oblicza się w relacji do indeksu masy ciała (BMI) otrzymywanego poprzez podzielenie wagi przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wynik powyżej 25 BMI oznacza nadwagę, a 30 i więcej to już otyłość.
(PAP)
Zobacz w innych serwisach: