Noworoczny detoks organizmu. Produkty spożywcze wspierające oczyszczanie jelit
Czym tak w ogóle jest detoks organizmu? Dawniej terminu tego używano głównie w odniesieniu do odwyku od alkoholu czy narkotyków. Aktualnie to po prostu oczyszczanie organizmu z różnego rodzaju toksyn i innych szkodliwych substancji.
Ludzki organizm jest niesamowitym mechanizmem, który potrafi samoczynnie oczyszczać się, wykorzystując posiadane narządy i organy. Funkcje detoksykujące posiadają przede wszystkim wątroba i nerki. Aby więc zadbać o właściwe oczyszczenie organizmu – szczególnie po świątecznym przejedzeniu – przede wszystkim powinniśmy zadbać właśnie o wątrobę i nerki. Jakie więc produkty spożywcze powinny znaleźć się w naszej diecie?
Woda
Ludzki organizm składa się w ok. 70 proc. z wody. Jednocześnie w każdej godzinie życia tracimy wodę wraz z moczem, potem czy z innego rodzaju wydzielinami, np. z układu oddechowego. Dlatego też tak ważne jest stałe nawadnianie, które wspiera metabolizm oraz właściwą filtrację nerek, dzięki czemu organizm jest w stanie pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Dziennie powinniśmy wypijać od 1,5 do nawet 3 litrów wody! Podziękują nam za to nie tylko nerki, ale i cały nasz organizm.
Napary ziołowe
Napary o właściwościach detoksykujących można przygotować na bazie takich ziół jak: rumianek, czystek, pokrzywa, ostropest plamisty, brzoza, mięta pieprzowa, morszczyn, skrzyp polny, fiołek trójbarwny czy mniszek lekarski. Mają one pozytywny wpływ na pracę nerek i wątroby, tym samym ułatwiają oczyszczanie organizmu ze zbędnych składników przemiany materii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Owoce, które pomagają schudnąć
Zielona herbata
Zielona herbata ma bardzo pozytywny wpływ na trawienie oraz funkcjonowanie wątroby. Zawiera bardzo dużo polifenoli i antyoksydantów. Ponadto zielona herbata wspiera przemianę materii, ma właściwości moczopędne i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, by zieloną herbatę zalewać wodą o temperaturze ok. 85 stopni.
Buraki
Buraki są źródłem polifenoli, wspierają pracę wątroby oraz układu pokarmowego, wspomagają usuwanie złogów z jelit i poprawiają funkcjonowanie układu krążenia. Ponadto buraki mają funkcję odkwaszającą i wspierają pracę przewodów żółciowych. Z kolei błonnik obecny w tych warzywach pobudza jelita do pracy, pomagając im w oczyszczaniu z resztek pokarmowych, które w nich zalegają.
Jabłka
W jabłkach znajdują się kwasy organiczne, które wspierają usuwanie substancji toksycznych z organizmu. Wspierają również utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej. Ponadto w jabłkach znajdziemy kwercetynę, która ma funkcje wiążące niektóre metale ciężkie oraz zwalcza szkodliwe działanie wolnych rodników. Z kolei potas obecny w tych owocach zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie i pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Błonnik zaś zabezpiecza przed zaparciami.
Cytryna
Cytryna wspiera oczyszczanie wątroby ze szkodliwych substancji, dzięki czemu pozytywnie wpływa na jej funkcjonowanie. Cytryna pobudza też jelita do pracy i pomaga w zwalczaniu zakwaszenia organizmu – ma działanie zasadowe. Wiele osób zaleca picie wody z cytryną w celu przyspieszenia przemiany materii i oczyszczenia jelit z resztek pokarmowych.
Kurkuma
Kurkumina będąca głównym składnikiem aktywnym kurkumy ma działanie antyoksydacyjne, więc neutralizuje szkodliwość wolnych rodników. Chroni przed nimi wątrobę i nerki, minimalizując efekty stresu oksydacyjnego. Ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, zmniejszając ryzyko pojawienia się chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia.
Poza wymienionymi produktami, dla wsparcia wątroby i nerek warto wprowadzić do swojego menu: chlorellę, żurawinę, aloes, kaszę jaglaną, płatki owsiane, warzywa kapustne, pomidory, seler, natkę pietruszki.
Wprowadzenie do diety dużych ilości warzyw i owoców bogatych w błonnik jest szczególnie ważne i polecane. Dzięki temu wspomożemy nasz organizm w samoczynnym oczyszczaniu, poprawimy swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jest to bardzo ważne nie tylko w okresie poświątecznym, ale w ciągu całego roku. Bo o nasze zdrowie powinniśmy dbać cały czas, a nie tylko okazjonalnie.