Trwa ładowanie...

Nietypowe gołąbki. Kilka wariacji na temat tego klasycznego dania

Wymieniając tradycyjne polskie dania, na pewno nie ominiemy gołąbków w sosie pomidorowym. Ta potrawa stała się jednym z polskich hitów kulinarnych. Warto jednak od czasu do czasu poeksperymentować i zrobić inną wersję tej potrawy. Pomysłów są setki, oto kilka z nich.

Nietypowe gołąbki. Kilka wariacji na temat tego klasycznego daniaŹródło: 123RF
dxtlvjh
dxtlvjh

Choć chwalimy się gołąbkami, musimy pamiętać, że nie jest to potrawa typowo polska. Gołąbki przywędrowały do nas prawdopodobnie z Tatarami lub Turkami, którzy od wieków zawijali mięso i ryż w liście winorośli lub kapusty.

Podobne danie znajdziemy w innych częściach Europy i świata. W Czechach i na Słowacji gołąbki nazywają się holubce, na Litwie - balandėliai, a w Rosji - golubcy. W Niemczech znane są w jako Krautwickel. Dotarły także do Szwecji, gdzie nazywają się kåldolmar, a w Finlandii kaalikääryleet. Na Półwyspie Bałkańskim i w Rumunii podobnymi potrawami są sarme (w Rumunii sarmale) czy też dolmades. Wszystkie te wersje mają jeden wspólny mianownik: trzy podstawowe składniki, czyli kapustę, mięso i ryż. Składniki te można jednak modyfikować.

W polskich górach tradycyjnie przygotowuje się gołąbki z kaszy gryczanej i grzybów suszonych. Grzyby, namoczone i ugotowane w tej samej wodzie sieka się drobno, miesza z podgotowaną kaszą gryczaną i dodaje podsmażoną cebulkę. Doprawiony solą i pieprzem farsz nakłada się na ugotowane liście kapusty, zwija gołąbki, układa w glinianym naczyniu i zalewa wodą z gotowania grzybów. Po godzinie zapiekania danie jest gotowe.

W Turcji do dolmades, czyli tamtejszych gołąbków, nie dodaje się, z oczywistych względów, wieprzowiny. Głównymi składnikami są kapusta, ryż i mięso jagnięce. Dolmades zawierają również orzeszki pinii, siekaną kolendrę i zieloną pietruszkę, kmin rzymski, sporo pieprzu, a czasem ostre chili. Dolmades najczęściej piecze się bez żadnego sosu lub dusi jedynie w bulionie warzywnym.

dxtlvjh

Z kolei na wschodzie Polski bardzo popularne są gołąbki, w których zamiast mięsa i ryżu używa się ziemniaków. I w efekcie dostajemy znakomitą potrawę. Najpierw ziemniaki ścieramy na tarce i średnich oczkach. Wyciskamy nadmiar wody. Mieszamy warzywa z podsmażoną cebulą, której musi być dość sporo i jajkiem. Doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Zawijamy w obgotowane liście kapusty i układamy w naczyniu żaroodpornym. Zalewamy kwaśną śmietaną i pieczemy około pół godziny. To danie smakuje lepiej, jeśli surową kapustę zastąpimy kiszoną. Całe główki kiszonej kapusty możemy przygotować jesienią samodzielnie, ale można już kupić je w niektórych sklepach.

Wegetariańskie wersje gołąbków w niczym nie ustępują tradycyjnym. Zamiast mięsa do przygotowania farszu można użyć np. soczewicy. Wcześniej ziarna gotujemy w małej ilości wody z dodatkiem ulubionych przypraw. Znakomicie sprawdzają się zioła: tymianek, cząber czy majeranek, czosnek, szalotka czy też curry, kmin i ostre chili. Do farszu z soczewicy można dodać ugotowane i zmielone ziemniaki lub kaszę jaglaną. Obowiązkowym dodatkiem do nadzienia będą zioła: świeża mięta, bazylia lub estragon.

Gołąbki z pieczarkami to kolejna z naszych propozycji. Pieczarki kroimy dość drobno i dusimy, razem z posiekaną cebulą i czosnkiem na klarowanym maśle. Grzyby skurczą się podczas duszenia, więc potrzebujemy ich dość sporo. Po kilku minutach dosypujemy do grzybów surowy ryż, zalewamy wszystko bulionem i dusimy, aż ryż zrobi się miękki. Studzimy farsz, dodajemy posiekaną natkę pietruszki, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a następnie wbijamy jajko, wsypujemy dwie łyżki bułki tartej i dokładnie mieszamy. Nakładamy na kapustę i dusimy w bulionie. Takie gołąbki znakomicie smakują z sosem musztardowym, który zrobimy z dwóch łyżek musztardy, kilku łyżek soku cytrynowego, gęstej śmietany i łyżeczki chrzanu.

dxtlvjh

I na koniec najbardziej nietypowa wersja, do której idealna będzie albo młoda kapusta, albo kapusta włoska. Gołąbki ze szpinakiem i fetą zasmakują każdemu. Farsz przygotowujemy ze szpinaku, który dusimy z dodatkiem pokrojonych w kostkę ziemniaków, pieprzu i szczypty gałki muszkatołowej. Nie dodajemy soli! Po ostudzeniu dodajemy do szpinaku pokruszoną fetę, posiekane suszone pomidory, pokrojone w kostkę kromki chleba razowego i suszone oregano. Robimy małe gołąbki, dokładnie je zwijamy, układamy ściśle w garnku, skrapiamy oliwą, podlewamy sokiem pomidorowym i dusimy pół godziny. Pyszne, delikatne i wspaniale wakacyjne!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxtlvjh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxtlvjh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj