Trwa ładowanie...

Naturalne sposoby na świąteczne przejedzenie i dolegliwości układu pokarmowego

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i spotkań z bliskimi, najczęściej odbywających się przy suto zastawionym stole. Wiola Lis z internetowego ekobazaru Arkana Smaku przestrzega jednak: "Często chcemy skorzystać z wszystkich dobrodziejstw kulinarnych. Dodatkowo w tym okresie decydujemy się na popuszczanie pasa, odkładając na bok wszystkie obowiązujące na co dzień diety i ograniczenia. Niestety, skutki tego mogą być dokładnie odwrotne od pożądanych: zamiast przyjemności odczuwamy niemiły ciężar, zmęczenie i rozdęcie brzucha".

Sposoby na świąteczną niestrawnośćSposoby na świąteczną niestrawnośćŹródło: Adobe Stock, fot: VORONA
d322i7d
d322i7d

Jeśli i ty zwykle zmagasz się z tym problemem, przygotowaliśmy kilka sposobów, które pomogą ci uniknąć przejedzenia podczas Świąt. 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – jak się nie przejadać?

Jak najbardziej możliwe jest, by nie żałować sobie jedzenia nakładanego na talerz, a zarazem nie przesadzić z jego ilością. Profilaktyczne kroki warto świadomie podjąć jeszcze przed wspólnymi posiłkami:

  • Planuj z wyprzedzeniem. Przed rozpoczęciem świątecznych uroczystości zastanów się, co zamierzasz jeść i w jakiej ilości. Dzięki temu efektywnie rozplanujesz konsumpcję na kilka godzin.
  • Nie przejmuj się, jeśli nie zjesz wszystkiego. Nie musisz jeść każdej potrawy, która została przygotowana na świąteczny stół. Wybierz te, które są twoimi ulubionymi i skup się na nich. 
  • Zjedz małą przekąskę przed kolacją wigilijną. Aby uniknąć przejedzenia się podczas głównego posiłku, zjedz coś lekkiego wcześniej. Może to być np. sałatka lub owoce. W ten sposób unikniesz wilczego głodu i zjedzenia zbyt dużej ilości podczas kolacji.
  • Unikaj przegryzania między posiłkami. Nie rób tego, ponieważ prowadzi to do niekontrolowanego jedzenia, którego skalę trudno określić. Łatwo doprowadzi to przejadania się podczas głównych posiłków. Dbaj również o niepodjadanie po kolacji.
  • Jedz powoli i uważnie, przeżuwając dokładnie każdy kęs. Dzięki temu nie tylko lepiej poczujesz smak jedzenia, ale również szybciej dotrze do ciebie, że jesteś najedzony.
  • Zwróć uwagę na porcje. Nie musisz jeść dużych porcji, aby poczuć się sytym. Staraj się kontrolować ilość tego, co nakładasz w danej chwili na talerz. Dobrą sztuczką psychologiczną jest używanie mniejszej zastawy. Jeśli zatem to ty gościsz w tym roku bliskich, w trosce o nich przygotuj mniejsze talerze.
  • Pamiętaj o piciu wody. Pomaga ona w trawieniu i utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu, co jest ważne podczas posiłków. Pij wodę przed i po jedzeniu, aby pomóc w trawieniu i zmniejszyć poczucie głodu.
  • Jeśli czujesz, że jesteś już "pełny", nie kontynuuj jedzenia. Zatrzymaj się i odłóż talerz na bok. Spróbuj porozmawiać lub wstać od stołu i podejdź do innej czynności, aby rozproszyć swoją uwagę. W ten sposób unikniesz nadmiernego przejadania się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liście laurowe nie tylko w kuchni. Sprawdź niezwykłe zastosowanie tej przyprawy

Proste, a skuteczne – szybkie sposoby na przejedzenie

Jeśli czujesz, że tak czy inaczej zjadłeś zbyt dużo jedzenia – trudno. Przejedzenie to naturalna reakcja organizmu, która zdarza się każdemu. Stan ten trzeba po prostu przeczekać, niemniej istnieje kilka rzeczy, które mogą znacznie go skrócić.

d322i7d

Specjalistka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku podpowiada: "Po pierwsze: aktywność fizyczna. Ruch pomaga na przejedzenie poprzez stymulowanie układu trawienia i przyspieszenie procesów metabolizmu. Ponadto pozwala spalić chociaż część z przyjętych w nadmiarze kalorii. Oczywiście w Święta mało kto myśli o intensywnym treningu siłowym czy biegach. Zbawienne skutki może mieć natomiast już wspólny rodzinny spacer na świeżym powietrzu".

Po drugie, jeżeli czujesz się źle, przydatna może być krótka, półgodzinna drzemka. Taka przerwa nie zaburzy udziału w rodzinnej uroczystości, natomiast pozwoli Ci stanąć na nogi.

Naturalne zioła na trawienie – które mogą pomóc?

Przy wszelkiego rodzaju rewolucjach żołądkowych wspaniałą pomocą są niektóre zioła. Najczęściej przyjmuje się je w formie naparu czy też stosuje jako dodatek do herbaty. Do najbardziej wartościowych przy przejedzeniu zalicza się:

miętę, szczególnie miętę pieprzową; poprawia procesy trawienia; kminek oraz koper, które łagodzą wzdęcia oraz kolki; imbir pobudzający trawienie i zmniejszający uczucie ciężkości; kurkumę mającą działanie żółciopędne i wspierającą wątrobę.

d322i7d

Wiola Lis z ekologicznego bazaru Arkana Smaku dodaje: "Specjalne mieszanki lub naturalne preparaty na trawienie zawierają też zwykle wyciąg z kopru lub karczocha, ostropest plamisty, komosę ryżową, melisę, ziele krwawnika czy dziurawca, tarninę, lebiodkę, lukrecję. Dzieciom bezpiecznie można podać preparaty z koprem, melisą czy miętą".

Czy alkohol poprawia trawienie?

Niektórzy twierdzą, że alkohol może pomóc w przejedzeniu, ponieważ rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego i powoduje szybsze opróżnianie żołądka. Jednak naukowo nie ma dowodów na to, że alkohol faktycznie pomaga w trawieniu. Niepodważalne jest natomiast jego szkodliwe działanie, chociażby na wątrobę. Dlatego też, jeżeli decydujemy się już walczyć z przejedzeniem w ten sposób, powinniśmy postawić na co najwyżej jeden-dwa kieliszki mocniejszego alkoholu.

Informacje o autorze

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Arkana smaku Materiały prasowe
Arkana smakuŹródło: Materiały prasowe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d322i7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d322i7d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj