Trwa ładowanie...

Myśl globalnie, kupuj lokalnie. Być locavore

Locavore to nowy sposób na życie i bycie, trend, który prosto ze Stanów Zjednoczonych pojawia się właśnie w naszym kraju. Jakimi zasadami kieruje się ta nowa moda na życie? Czy warto być locavore?

Myśl globalnie, kupuj lokalnie. Być locavoreŹródło: iStock.com
d2tv4bx
d2tv4bx

Kierujesz się świadomym wyborem tego co jesz? Czytasz etykiety, jest ci bliska idea zero waste i wybierasz produkty wyprodukowane lokalnie, które nie przemierzyły dalekiej drogi, aby w końcu wylądować w twoim koszyku? Hołdujesz produktom bio i healthy food? W takim razie możesz być locavore! Myśl globalnie, kupuj lokalnie to idea według której żyją locavore.

Skąd się wzięło słowo "locavore"?

To połączenie dwóch angielskich słów "carnovore", czyli "mięsożerca" i "herbivore", czyli "roślinożerca". A pojawiło się ono dość dawno temu, bo 2005 roku. Wtedy po raz pierwszy użyła go w San Francisco Jessica Prentice, propagatorka zdrowego odżywiania się. Okresliła ona wtedy, kto jest locavore. Jest to osoba, która wybiera żywność pochodzącą ze swojego kraju i transportowanie jej ma niską emisję dwutlenku węgla. Osoba ta całkowicie rezygnuje z żywności przybywającej z dalekich krajów - transportem samochodowym lub lotniczym, które zostawiają szkodliwy dla środowiska ślad węglowy. Bo locavore to nie tylko sposób pozyskiwania lokalnego jedzenia, ale także przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju, co w rezultacie ma dobry wpływ na naszą planetę. To także dbałość o środowisko naturalne.

Idea locavore to także element rozważnego kupowania, do którego zachęcają specjaliści od żywienia oraz ekolodzy. Według nich chodzisz do sklepu z listą tylko potrzebnych produktów, analizujesz etykiety na opakowaniach i terminy przydatności.

Zobacz też: Ziemniaczane pyzy z mięsem

Locavore to zdrowa dieta

Konsumencki patriotyzm przyczynia się do zdrowego życia, bo świadomie sięgasz po produkty, kupujesz je rozważnie od lokalnych dostawców i tylko tyle, ile ci w danej chwili potrzeba. Nie marnujesz jedzenia i nie wyrzucasz go. Jedząc krajowe produkty, odżywiasz się zgodnie z zasadami pór roku, czyli jesz to, co aktualnie oferuje nam dany czas. Bycie locavore to dieta oparta na sezonowych warzywach i owocach, których powinniśmy jeść minimum 400 g dziennie.

d2tv4bx

Locavore chroni środowisko

Wybierając świadomie i uważnie żywność produkowaną w twoim kraju, przyczyniasz się do zdrowego środowiska i chronisz je. Krótki transport lokalnej żywności ogranicza bowiem zużycie paliw, emisje dwutlenku węgla i często szkodliwych surowców, jakie służą do wyprodukowania opakowań na żywność. W sumie ogranicza się także zużycie prądu.

Locavore to trend, który pozwala na rozwój lokalnych wytwórców, a tym samym przyczynia się do poprawy stanu gospodarki danego kraju. Zyski jakie osiągają mali i więksi producenci, wpływają pozytywnie na budżet i zapewnia miejsca pracy.

Poza tym żywność, która została wyprodukowana w niewielkiej odległości od miasta, na pewno jest świeższa i dużo wartościowsza od tej z dalekich stron.

Czy jesteś lub chcesz być locavore? Bo może stać się nim każdy, kto szanuje swoją lokalność i środowisko. Każdy kto kupuje rozważnie i świadomie, odżywia się zgodnie z sezonami wyznaczanymi przez pory roku. Czy warto być locavore? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tv4bx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tv4bx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj