Myśl globalnie, kupuj lokalnie. Być locavore
Locavore to nowy sposób na życie i bycie, trend, który prosto ze Stanów Zjednoczonych pojawia się właśnie w naszym kraju. Jakimi zasadami kieruje się ta nowa moda na życie? Czy warto być locavore?
Kierujesz się świadomym wyborem tego co jesz? Czytasz etykiety, jest ci bliska idea zero waste i wybierasz produkty wyprodukowane lokalnie, które nie przemierzyły dalekiej drogi, aby w końcu wylądować w twoim koszyku? Hołdujesz produktom bio i healthy food? W takim razie możesz być locavore! Myśl globalnie, kupuj lokalnie to idea według której żyją locavore.
Skąd się wzięło słowo "locavore"?
To połączenie dwóch angielskich słów "carnovore", czyli "mięsożerca" i "herbivore", czyli "roślinożerca". A pojawiło się ono dość dawno temu, bo 2005 roku. Wtedy po raz pierwszy użyła go w San Francisco Jessica Prentice, propagatorka zdrowego odżywiania się. Okresliła ona wtedy, kto jest locavore. Jest to osoba, która wybiera żywność pochodzącą ze swojego kraju i transportowanie jej ma niską emisję dwutlenku węgla. Osoba ta całkowicie rezygnuje z żywności przybywającej z dalekich krajów - transportem samochodowym lub lotniczym, które zostawiają szkodliwy dla środowiska ślad węglowy. Bo locavore to nie tylko sposób pozyskiwania lokalnego jedzenia, ale także przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju, co w rezultacie ma dobry wpływ na naszą planetę. To także dbałość o środowisko naturalne.
Idea locavore to także element rozważnego kupowania, do którego zachęcają specjaliści od żywienia oraz ekolodzy. Według nich chodzisz do sklepu z listą tylko potrzebnych produktów, analizujesz etykiety na opakowaniach i terminy przydatności.
Zobacz też: Ziemniaczane pyzy z mięsem
Locavore to zdrowa dieta
Konsumencki patriotyzm przyczynia się do zdrowego życia, bo świadomie sięgasz po produkty, kupujesz je rozważnie od lokalnych dostawców i tylko tyle, ile ci w danej chwili potrzeba. Nie marnujesz jedzenia i nie wyrzucasz go. Jedząc krajowe produkty, odżywiasz się zgodnie z zasadami pór roku, czyli jesz to, co aktualnie oferuje nam dany czas. Bycie locavore to dieta oparta na sezonowych warzywach i owocach, których powinniśmy jeść minimum 400 g dziennie.
Locavore chroni środowisko
Wybierając świadomie i uważnie żywność produkowaną w twoim kraju, przyczyniasz się do zdrowego środowiska i chronisz je. Krótki transport lokalnej żywności ogranicza bowiem zużycie paliw, emisje dwutlenku węgla i często szkodliwych surowców, jakie służą do wyprodukowania opakowań na żywność. W sumie ogranicza się także zużycie prądu.
Locavore to trend, który pozwala na rozwój lokalnych wytwórców, a tym samym przyczynia się do poprawy stanu gospodarki danego kraju. Zyski jakie osiągają mali i więksi producenci, wpływają pozytywnie na budżet i zapewnia miejsca pracy.
Poza tym żywność, która została wyprodukowana w niewielkiej odległości od miasta, na pewno jest świeższa i dużo wartościowsza od tej z dalekich stron.
Czy jesteś lub chcesz być locavore? Bo może stać się nim każdy, kto szanuje swoją lokalność i środowisko. Każdy kto kupuje rozważnie i świadomie, odżywia się zgodnie z sezonami wyznaczanymi przez pory roku. Czy warto być locavore? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl