Mozzarella i jej zastosowanie w kuchni. Czy jest zdrowa?
Mozzarella to włoski ser podpuszczkowy, niedojrzewający, wytwarzany z mleka bawolego lub krowiego, o delikatnej konsystencji i mlecznym smaku, dlatego stanowi lubiany dodatek do dań kuchni włoskiej jak pizza czy lazania.
Mozzarella – charakterystyka
Ser mozzarella pochodzi z regionu Kampania we Włoszech i oryginalnie produkowany jest z z mleka sami woła domowego, chociaż sięga się też po mleko krowie, szczególnie na rynku Polskim. Można też używać zmieszanego mleka pochodzącego od obu gatunków. Mozzarella to smaczny, słodkawy ser, jego miąższ jest gładki i biały, a sprzedawany jest w kawałkach o okrągłym, nieco jajowatym kształcie, zanurzonych w zalewie z serwatki, która sprawia, że miąższ nie wysycha.
Szczególnym wyrobem jest mozzarella di bufala campana, czyli ser mozzarella wyrabiany według specyficznej receptury wyłącznie w Kampanii i jest produktem regionalnym, którego nazwa jest chroniona (PDO). Innym typem sera mozzarella jest fior di latte, który wyrabia się z mleka krowiego i produkuje w formie małych kulek. Dostępny jest również ser wędzony mozzarella affumicata, a także ser bocconcini w postaci małych kulek, robiony ze świeżego, niedojrzewającego sera, powstałego z mleka bawolic lub krów, lubiany w Ameryce Północnej i często stosowanych w kuchni włoskiej.
We włoskim regionie Apulia produkowany jest produkowany z mleka bawolego ser burrata, czyli maślany, ponieważ ma słodki maślany smak, a przy tym jego struktura jest biała i gładka. Burrata to elastyczny woreczek z mozzarelli, w którego wnętrzu znajduje się kremowa mieszanka mozzarelli i śmietany.
Sałatka z mortadeli. Tanio, prosto i szybko
Mozzarella – produkcja
Ser mozzarella jest produkowany przez dodanie do mleka podpuszczki. Odcedzona w kolejnym etapie produkcji serwatka może być stosowana do wyrobu sera ricotta. Po godzinie dojrzewania ser mozzarella zalewa się go gorącą wodą, po której odlaniu formuje się kuliste fragmenty, które trafiają do zimnej wody i twardnieją. Mozzarellę w takiej formie zalewa się solanką, a gdy już dojrzeje, trafia do opakowań zawierających słono-kwaśny roztwór.
Mozzarella – zastosowanie
Ser mozzarella jest lubianym dodatkiem do sałatek lub kanapek, szczególnie dobrze komponuje się z pomidorami, oliwkami i bazylią. Stanowi dobry dodatek do warzyw, zapiekanek, różnych makaronów i dań typowych dla kuchni włoskiej: pizzy, lazanii, sałatki caprese. Mozzarella bardzo dobrze nadaje się do panierowania, a tak przygotowane smażone paluszki (bądź też kulki) serowe są lubianą przystawką, czasem nazywaną też mozzarella sticks. Właśnie takie mozzarella sticks podane z sosem malinowym są charakterystycznym daniem podawanym w niektórych regionach w Nowego Jorku.
Mozzarella zawiera sporo białka, ale jest też serem dość tłustym, nadaje się więc dla osób na diecie niskowęglowodanowej. Jako że mozzarella zawiera tłuszcze nasycone, ze jej spożyciem powinny uważać szczególnie osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 lub choroby układu krążenia. Mozzarella może też szkodzić osobom mającym problem z zespołem jelita drażliwego.