Mniej kalorii, lepsza pamięć
Zmniejszenie kalorii w diecie o jedną trzecią poprawia pamięć - wykazali naukowcy niemieccy w grupie starszych pacjentów. Informację podaje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Korzystny wpływ diety niskokalorycznej na zdrowie ludzi jest ostatnio przedmiotem zainteresowania naukowców. Doświadczenia na różnych zwierzętach wykazały bowiem, że może ona przedłużać życie i opóźniać pojawianie się wielu schorzeń wieku podeszłego. Na przykład u szczurów ograniczenie kalorii i zwiększenie ilości zdrowych tłuszczów w diecie, np. tłuszczów rybich czy oliwy z oliwek, poprawiało zdolności pamięciowe. Nie było jednak pewności, czy podobne efekty można uzyskać u ludzi.
Aby to sprawdzić, naukowcy z Uniwersytetu w Muenster przeprowadzili testy na 50 ochotnikach około 60. roku życia. Podzielono ich na trzy grupy - pierwsza była na dobrze zbalansowanej diecie, o normalnej zawartości kalorii; druga miała podobną dietę, ale ze zwiększoną (o 20 proc.) zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (zdrowych tłuszczów), jak oliwa z oliwek, czy tłuszcze rybie. Trzecia grupa była na diecie o 30 proc. mniej kalorycznej niż zwykle.
Pacjenci wykonywali testy pamięciowe na początku badań i po trzech miesiącach. Okazało się, że zdolności pamięciowe dwóch pierwszych grup nie uległy zmianie, ale osoby jedzące mniej kalorycznie uzyskały lepsze wyniki w testach.
Badacze uważają, że poprawa pamięci była związana z obniżeniem się poziomu insuliny oraz związków odpowiedzialnych za stany zapalne, które szkodzą komórkom nerwowym. Z wcześniejszych badań wynika m.in., że insulina może mieć wpływ na obszary mózgu związane z zapamiętywaniem, a u osób ze źle leczoną cukrzycą typu II wysoki poziom insuliny wpływa na pogorszenie się sprawności umysłowej.
Zobacz w innych serwisach:
Naukowcy liczą, że ich praca pomoże zrozumieć przyczyny osłabienia pamięci i ogólnej sprawności umysłowej w starszym wieku. Może też zaowocować nowymi metodami zapobiegania zaburzeniom pamięci w starszym wieku, a nawet ich leczenia.
Jak ocenia rzeczniczka Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, "obniżenie kaloryczności diety o 30 proc. to sporo dla osób o prawidłowej masie ciała i nie powinno być traktowane lekkomyślnie". Dla ludzi z niedowagą może być nawet niebezpieczne. Istnieją poza tym dowody na to, że diety odchudzające mogą zakłócać funkcje mózgu i zdolność do zapamiętywania.
Autorzy pracy przyznają, że duże ograniczenie kalorii w diecie starszych osób powinno być nadzorowane przez specjalistę - lekarza lub dietetyka. Bardzo ważne jest też, by osoba, która przejdzie na taką dietę spożywała odpowiednie ilości witamin, mikroelementów i innych składników odżywczych.
(PAP)
Zobacz w innych serwisach: