Mleko bez laktozy. Dlaczego jest słodsze od zwykłego?
Mleko bez laktozy cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród osób z jej nietolerancją. To ciekawa alternatywa dla mleka krowiego, od którego jest też słodsze. Dlaczego? Sprawdźcie.
Mleko jest bogatym źródłem protein, minerałów i witamin. Jednak coraz więcej osób ma problemy z trawieniem po jego wypiciu. W większości przypadków to kwestia nietolerancji laktozy, czyli cukru mlecznego. Z tego powodu mleko bez laktozy jest właśnie idealnym rozwiązaniem dla osób z problemami trawiennymi, które mogą je swobodnie spożywać.
#
Mleko bez laktozy różni się od zwykłego mleka, ponieważ zawiera już rozłożoną laktozę. Jest to proces produkcji umożliwiany przez enzym laktazy. Enzym laktazy, którego brakuje osobom z nietolerancją laktozy, rozkłada laktozę na glukozę i galaktozę - formy cukru, które organizm może trawić. Glukoza i galaktoza mają wyższy wskaźnik słodyczy niż sama laktoza. Właśnie dlatego mleko bez laktozy jest słodsze niż zwykłe mleko, pomimo dokładnie takiej samej zawartości cukru. Poza smakiem, mleko bez laktozy ma też inny kolor - jest delikatnie ciemniejsze. Ale jak każde inne mleko nadaje się i do gotowania, i do pieczenia. Producenci takiego mleka zalecają spożywanie go po schłodzeniu, aby jeszcze lepiej cieszyć się jego smakiem.