Trwa ładowanie...

Mama podlewa nią pomidory. Wszystkie krzaki są zdrowe i uginają się od ogromnych owoców

Wiele osób decyduje się na uprawę pomidorów w przydomowym ogródku. Jeśli są odpowiednie warunki do wzrostu i dojrzewania owoców, można cieszyć się soczystym dodatkiem do kanapek przez całe lato. W okresie przenoszenia sadzonek do gruntu dobrze jest wzbogacić glebę o składniki mineralne. Nie ma lepszego wspomagacza niż domowy nawóz z pokrzywy.

Nic tak dobrze nie smakuje latem jak pomidory z własnego ogródkaNic tak dobrze nie smakuje latem jak pomidory z własnego ogródkaŹródło: Adobe Stock
d3xb66m
d3xb66m

Pomidory najlepiej rosną w lekkiej glebie, która nie zatrzymuje wilgoci. Odpada gliniasta ziemia, w której roślinie trudno jest się zakorzenić, jak również piaszczyste podłoże – ubogie w składniki mineralne. Gleba powinna być bogata w potas, fosfor i magnez, szczególnie na etapie wzrostu rośliny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy nie mam czasu, serwuję makaron caprese. Pyszny sos pomidorowy robię bez gotowania

Jak nawóz z pokrzywy wspomaga rozwój pomidorów?

W gnojówce z pokrzywy znajduje się wiele składników mineralnych i witamin, które korzystnie wpływają na glebę. Kluczowy dla wzrostu liści i pędów jest azot – niezbędny dla produkcji białka. Jednak bardzo ważną rolę odgrywają też inne pierwiastki: fosfor wspomaga rozwój systemu korzeniowego, potas wzmacnia odporność rośliny i przyspiesza rozwój kwiatów oraz owoców, a magnez jest niezbędnym składnikiem chlorofilu, bez którego nie mogłaby się odbyć fotosynteza.

d3xb66m

Inne nawozy do domowego ogródka

Ziemię pod pomidorami warto nawozić co 2-3 tygodnie. Dobrym pomysłem jest stosowanie różnych mieszanek, które wzajemnie się uzupełniają. Oprócz gnojówki z pokrzywy do nawożenia pomidorów sprawdzi się także nawóz ze skórek bananów, fusów po kawie czy skorupek jajek. Możesz nawet wykorzystać wodę po gotowaniu warzyw, która jest pełna wielu różnych składników odżywczych. Jedynym warunkiem jest to, żeby woda nie była słona. Zbyt duże zasolenie może prowadzić do trudności z wchłanianiem potasu, fosforu i magnezu, uszkodzenia systemu korzeniowego i wyjałowienia gleby.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Do zbierania pokrzyw używaj rękawiczek, aby chronić skórę przed poparzeniami. Szukaj jej z dala od ruchliwych ulic.

Składniki:

1 kg świeżej pokrzywy, 10 litrów wody – może być deszczówka lub zlana wcześniej woda z kranu.

d3xb66m

Wykonanie:

  1. Zebrane pokrzywy potnij nożycami lub sekatorem na mniejsze kawałki.
  2. Włóż do dużego pojemnika, na przykład do plastikowego wiaderka i zalej 10 litrami wody.
  3. Wiaderko przykryj gazą – zabezpiecz ją sznurkiem lub gumką recepturką.
  4. Odstaw w suche i ciemne miejsce (na przykład do piwnicy) na 3 tygodnie.
d3xb66m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xb66m
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj