Kotlety rybne
Kotlety rybne do złudzenia mogą przypominać nam tradycyjne mielone, przynajmniej z wyglądu. Ich smak jest jednak nieco delikatniejszy, dlatego chętnie zjedzą je najmłodsi z nas.
Kotlety rybne wyglądem mogą przypominać nam tradycyjne kotlety mielone. Wykonuje się je w podobny sposób, ale zamiast wykorzystywania mięsa wołowego lub wieprzowego, okrągłe kotleciki formujemy ze zmielonej ryby. Możemy wykorzystać do tego celu łososia, dorsza, leszcza czy nawet karpia. Chociaż takie kotlety wykonuje się w polskiej kuchni rzadziej niż chociażby tradycyjne schabowe, warto je przyrządzić, ponieważ są nieco bardziej delikatne, a ich smak może zmieniać się w zależności od tego, na jaki rodzaj ryby się zdecydujemy. Dodatkowo takie rybne kotleciki mogą zasmakować dzieciom. Pamiętajmy jednak, że jest to danie smażone, dlatego nie powinno pojawiać się na naszych stołach bardzo często.
*Kotlety rybne – przygotowanie *
Aby przygotować kotlety rybne, powinniśmy początkowo oczyścić wybraną przez nas rybę. Następnie musimy ją zmielić lub bardzo drobno posiekać. W zależności od tego, z jakiej ryby formujemy nasze kotleciki, do masy powinniśmy dodać różne przyprawy. Oprócz klasycznej soli i pieprzu nie bójmy się dorzucić także drobno pokrojonej pietruszki oraz cebuli.
Do przygotowanej masy rybnej powinniśmy dodać jajko oraz namoczoną w mleku lub wodzie czerstwą bułkę, którą wcześniej musimy dokładnie odcisnąć. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników możemy rozpocząć formowanie kotletów, które później obtoczymy z bułce tartej i wrzucimy na rozgrzany tłuszcz. Najczęściej będzie to olej roślinny.
*Kotlety rybne – z czym podawać *
Kotlety rybne, podobnie jak tradycyjne mielone, najlepiej będą smakować z aksamitnym puree ziemniaczanym. Jeśli mamy nieco mniej czasu, nasze kotlety możemy podać z młodymi ziemniakami z wody lub frytkami. Bardzo często w przepisach znajdziemy informację o tym, by rybne kotlety polać sosem, zazwyczaj pomidorowym lub śmietanowo-koperkowym. W takim wypadku nasze danie możemy podawać również z ryżem czy kaszą. Powinniśmy zadbać również o to, by na talerzu znalazła się porcja dodatkowych warzyw np. tradycyjna gotowana marchewka z groszkiem lub kiszona kapusta.