Trwa ładowanie...

Knedle ze śliwkami. Jak przygotować to fantastyczne danie?

Sezon na śliwki w pełni. Warto więc sięgnąć po te smaczne owoce i przygotować z nich wyborne danie. Propozycji na potrawy ze śliwkami jest wiele, ale chyba żadna nie jest tak znana, jak knedle ze śliwkami.

Knedle ze śliwkami polecają się na obiad Knedle ze śliwkami polecają się na obiad Źródło: Adobe Stock
d4detro
d4detro

Za ojczyznę tej wspaniałej potrawy uważane są Czechy, które słyną z różnych rodzajów klusek. Knedli nie należy jednak mylić z czeskimi knedlikami. To dwa zupełnie inne dania.

Sława knedli już dawno przekroczyła granicę Czech. Nadziewane kluski znane są nie tylko w Polsce, ale wielu innych krajach, np. w Austrii, w końcu rejon, z którego pochodzą wchodził w skład Austro-Węgier.

Przygotowanie knedli nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba mieć trochę wprawy, by kluski nie rozpadły się w czasie gotowania. Mimo to warto się pomęczyć i przygotować knedle własnoręcznie, bo takie domowe, świeżo zrobione smakują najlepiej.

Proste jesiennie ciasto ze śliwkami

Do przygotowania knedli potrzebne nam będą: kilogram mączystych ziemniaków, szklanka mąki pszennej, kilka łyżek mąki ziemniaczanej, trzy jajka, szczypta soli, kilogram jak najbardziej soczystych śliwek węgierek, śmietana, cynamon i cukier waniliowy.

d4detro

 Jak zrobić knedle?

Ziemniaki gotujemy w mundurkach w lekko osolonej wodzie. Odcedzamy, pozostawiamy do ostygnięcia i obieramy ze skórki, a następnie przepuszczamy przez praskę tak, aby nie było żadnych grudek. Potrzebujemy naprawdę gładką masę ziemniaczaną.

Dodajemy do ziemniaków jajka, mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz sól. Zagniatamy na gładkie i nielepiące się do rąk ciasto. Na stolnicy formujemy wałki o średnicy mniej więcej czterech centymetrów. Z każdego wałka obcinamy krążek i grubości jednego centymetra.

Śliwki myjemy, przecinamy na pół i usuwamy pestki. Z ciasta formujemy w dłoniach placuszek, na środku układamy śliwkę i zawijamy ciasto tak, by uzyskać kulę. Ulepione kluski wrzucamy na lekko osolony wrzątek małymi porcjami, pilnując, by się nie skleiły. Gotujemy przez około pięć minut na małym gazie, do czasu, aż wypłyną. Wyjmujemy, polewamy śmietaną wymieszaną z cukrem pudrem i cynamonem albo słodką zasmażką z bułki tartej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4detro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4detro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj