Keks
Keks to ciasto, które jemy zazwyczaj w okresie bożonarodzeniowym. Tradycyjne keks wypełniony jest wieloma dodatkami: bakaliami i owocami kandyzowanymi.
Keks to ciasto, które kojarzy nam się gównie z wieczerzą wigilijną oraz okresem bożonarodzeniowym. Ale okazuje się, że jest to rodzaj deseru, który wykonywali już mieszkańcy starożytnego Rzymu. Z zachowanych przepisów możemy wyczytać, że keks wypiekało się z ciasta jęczmiennego. Jakie były dodatki? Przede wszystkim owoce granatowca, orzeszki piniowe oraz rodzynki. Takie ciasto nazywało się wtedy "satura".
Tradycja pieczenia keksów była również żywa w średniowieczu. Wtedy do ciasta dodawano także miód, dostępne owoce oraz wiele przypraw. W okresie wiktoriańskim w Anglii rodzina królewska i wszyscy wysoko sytuowani obywatele także mieli w zwyczaju jedzenie keksów. W tamtym czasie to ciasto pojawiało się na weselach najbogatszych osób, których było stać na sprowadzenie przeróżnych dodatków, bakalii i owoców. Keks był również obecny na świątecznych stołach. Ta tradycja została w Wielkiej Brytanii do dziś.
W Polsce keks również gości na świątecznych stołach. Wypiekały go już nawet nasze babcie, które czasami musiały się bardzo starać, by ciasto keksowe obfitowało w dodatki. Kiedyś w naszym kraju dostęp do bakalii był bardzo ograniczony, dlatego gospodynie domowe same prażyły orzechy oraz kandyzowały i suszyły owoce.
Keks – przygotowanie
Keks przygotowuje się z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego. Do jego przyrządzenia potrzebujemy jajek, masła, mąki pszennej oraz ziemniaczanej, cukru oraz szczypty soli. Niezbędne będą także dodatki, które są tak charakterystyczne dla tego wypieku. Zazwyczaj są to daktyle, rodzynki, smażona skórka z cytryny i pomarańczy oraz kandyzowane owoce. W keksie musza się znaleźć także orzechy, zazwyczaj będą to orzechy włoskie. Dodatki do ciasta mogą różnić się w zależności od przepisu.
Charakterystyczna dla tego ciasta jest jego forma. Keks piecze się w tak zwanych keksówkach. Jest to podłużna forma, która tradycyjnie miała około 25 centymetrów długości. Keks kroi się najczęściej w plastry.
Niektórzy dekorują wierzch tego wypieku lukrem lub polewą, jednak nie jest to konieczne.