Kawa na wiele sposobów
Kawę pije się niemal na całym świecie. Nie wszędzie jednak pije się ją tak samo. I choć globalizacja dotknęła też tego napoju - i dlatego dziś kawę po irlandzku dostaniemy w Ameryce, "Americano" w Polsce, a wszędzie typowe włoskie espresso - tradycyjna, typowa dla danego kraju kawa, będzie zupełnie inaczej przyrządzona
Kawę pije się niemal na całym świecie. Nie wszędzie jednak pije się ją tak samo. I choć globalizacja dotknęła też tego napoju - i dlatego dziś kawę po irlandzku dostaniemy w Ameryce, "Americano" w Polsce, a wszędzie typowe włoskie espresso - tradycyjna, typowa dla danego kraju kawa, będzie zupełnie inaczej przyrządzona i podana we Włoszech, USA, Turcji, Wielkiej Brytanii czy Chinach. Choć podstawą każdej z nich są ziarna tej samej rośliny, smak, aromat, moc, a nawet kolor kawy będą różne.
Kawa po polsku
Chociaż to z pewnością nie jest najbardziej znany sposób przygotowywania kawy, a zdaniem smakoszy również mocno niedoskonały, warto zacząć od rodzimej metody na przygotowanie tego napoju. Zgodnie z polskim zwyczajem drobno mieloną kawę należy wsypać do filiżanki (najlepiej ogrzanej). Następnie "fusy" zalać cienkim strumieniem wrzątku z wysokości około 20 cm. Lana w ten sposób woda unosi związki aromatyczne i tworzy na powierzchni cieniutką ciemną piankę. Przez kilka minut fusy pływają po powierzchni, by opaść, gdy napój jest gotowy do picia. Najbardziej tradycyjna polska kawa jest czarna i gorzka. Czasem jednak dodaje się niej cukru i śmietanki (ewentualnie mleka).
Tekst: AD/ESE/