Kaszanka – charakterystyka, właściwości odżywcze, sposoby przyrządzenia
Kaszanka jest robiona z kaszy, krwi oraz podrobów: wątroby, płuc, skórek wieprzowych oraz tłuszczu. Kaszanka jest popularną potrawę w Polsce, w Niemczech, na Węgrzech oraz na Słowacji. Kaszankę zazwyczaj wyrabia się w warunkach domowych przy okazji świniobicia. Można ją również kupić w sklepach mięsnych.
Kaszanka – charakterystyka ogólna
Kaszankka, nazywana również kiszką, kaszokiem lub krupniokiem, jest robiona przy okazji zabijania świni. Kaszanka to tzw. "świeżynka", którą przyrządza się z krwi oraz podrobów: wątroby, płuc, skórek wieprzowych oraz tłuszczu. Do zrobienia kaszanki potrzebna jest również kasza gryczana lub jęczmienna. Z tego względu kolor kaszanki jest ciemnofioletowy. Kaszanka ma zazwyczaj osłonkę z jelita. W zależności od regionu oraz sposobu przyrządzania można znaleźć kiszkę grubszą lub cieńszą. Tradycyjny śląski krupniok ma wygląd podobny do kiełbasy zwyczajnej i średnicę ok. 5 cm. Do przygotowania tradycyjnej kaszanki potrzebne są również przyprawy: cebula, pieprz oraz majeranek.
Kaszanka za granicą
Na Słowacji można dostać kaszankę, w której nie ma krwi. Poza tym, podrobów i kaszy nie wkłada się do jelita, tylko formuje się z nich kulki, które następnie są gotowane. W Niemczech popularny jest Blutwurst, natomiast w Hiszpanii potrawą przyrządzaną na bazie krwi wieprzowej oraz ryżu zamiast kaszy jest morcilla. Szkocki przysmak haggis jest robiony z podrobów włożonych do owczego jelita.
Kaszanka – wartości odżywcze
Kaszanka zawiera dużo cynku, potasu, żelaza oraz witamin z grupy B. Ze względu na obecność żelaza, jest polecana osobom, które mają anemię niedobarwliwą. Poza tym, jak sama nazwa wskazuje, kaszanka zawiera kaszę (gryczaną lub jęczmienną), która jest źródłem mikroelementów oraz błonnika pokarmowego, który pomaga trawić i przyspiesza metabolizm. Kaszankę powinny jeść osoby, które mają problemy z zaparciami. Kiszka zawiera również magnez, który polecany jest ludziom zapracowanym, żyjącym w ciągłym stresie. Kaszanka znalazła również zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej. Powszechnie uważa się, że sproszkowana świńska tarczyca pomaga w leczeniu niedoczynności tarczycy oraz choroby Hashimoto. Polską odpowiedzią na kupowanie proszku jest właśnie kaszanka, w której krwi krążą świńskie hormony.
Kaszanka – sposoby przyrządzenia
Tradycyjna kaszanka powinna zawierać krew wieprzową, świeże podroby oraz kaszę. Jeśli w jej składzie pojawiają się również inne elementy, warto zastanowić się nad kupnem, ponieważ może zawierać konserwanty i aromaty, które zmienią smak kaszanki. Kaszankę można usmażyć z cebulką i położyć na kanapce lub jeść na surowo. Kiszka jest również idealną przekąską, która pojawia się na wiejskim stole w trakcie przyjęć (np. wesela). Wyśmienicie smakują również kotlety z kaszanki, które można podać z ziemniakami i surówką. Kaszankę można także zapiec w piekarniku z kiszoną kapustą lub zrobić hot dogi z grillowaną kaszanką i piklowanymi rzodkiewkami. Dobrym pomysłem jest również przyrządzenie kaszanki z czosnkiem, jajkiem lub papryką.