Trwa ładowanie...

Kapusta w kuchni polskiej. Czego o niej nie wiemy?

Kapusta jest popularna polskiej w kuchni, ale nie wiemy o niej wszystkiego. O czym warto pamiętać?

W Polsce chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o kapuście. Nic dziwnego, ponieważ w kuchni możemy wykorzystać ją na wiele różnych sposobów. Mimo jej powszechności wciąż nie wiemy o niej wszystkiego. Przytoczę kilka istotnych faktów, które na pewno zachęcą was do jej częstszej konsumpcji!

Kapusta w kuchni polskiej. Czego o niej nie wiemy?Źródło: Archiwum prywatne
d2hhaum
d2hhaum

Uniwersalne i w pełni naturalne lekarstwo

Mówiąc o kapuście, nie sposób nie wspomnieć o jej prozdrowotnych właściwościach. To warzywo "magiczne", ponieważ potrafi zarówno obniżyć, jak i podwyższyć temperaturę ciała! Jak to działa? W zależności od ciepłoty naszego ciała dąży ona do wyrównania, obniżając za wysoką i podwyższając zbyt niską temperaturę.

Dodatkowo przyśpiesza gojenie się ran i ma zbawienny wpływ na wszelkie zmiany skórne. W kapuście zawartych jest też szereg składników mineralnych i witamin. Mowa tutaj między innymi o: magnezie, fosforze, wapniu oraz potasie. Wśród witamin znajdziemy w niej na przykład: A, E, C oraz te z grupy B. Powinny włączyć ją do swojej diety osoby, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Dlaczego? Ponieważ zawiera ona takie substancje, jak goitryny, które korzystnie na nią wpływają.

Kapusta w polskiej kuchni – do dodatków i jako składnik dań głównych

Myśląc o kapuście, na pewno jako pierwsze przychodzą nam na myśl gołąbki! W końcu nie ma prawdziwych, polskich gołąbków bez jej udziału. Wykorzystuje się ją także do przygotowania: bigosu, dań mięsnych, takich jak: golonka albo karczek w kapuście. Jest ona także podstawą sałatek oraz surówek.

Zobacz także: Kiszona kapusta – krok po kroku:

Kapusta według przepisu Ewy Wachowicz Archiwum prywatne
Kapusta według przepisu Ewy Wachowicz Źródło: Archiwum prywatne

Pasuje też niemal do wszystkich wytrawnych dań, a wielu Polaków nie wyobraża sobie bez niej prawdziwego obiadu! Poniżej znajdziecie przepis na modrą kapustę z żurawiną. Jako dodatek smakuje doskonale, a jej wykonanie jest naprawdę proste.

d2hhaum

Niezbędne składniki:

● ½ główki kapusty czerwonej
● 50 ml czerwonego wina wytrawnego
● garść żurawiny
● cukier brązowy do smaku
● sól
● sok z cytryny
● 1 łyżka masła

Przygotowanie:

Kapustę poszatkować, przełożyć do garnka z grubym dnem, podlać wodą, przykryć i gotować na małym ogniu przez 20-30 minut. Kapusta powinna być al dente.
Po tym czasie odcedzić i przełożyć na patelnię. Podlać czerwonym winem, wrzucić żurawinę. Wymieszać i podgrzewać tak długo, aż alkohol odparuje. Posłodzić do smaku, zakwasić sokiem z cytryny.
Pod koniec dodać łyżkę masła (można też zrobić zasmażkę z masła i mąki). Przyprawić solą do smaku. Podawać na ciepło.

Kapusta kiszona – solidna dawka zdrowia, która przyda się szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Kiszonki to jeden z polskich "symboli". Mam tutaj na myśli oczywiście także kiszoną kapustę. Poszatkowany produkt poddawany jest procesowi fermentacji. W jego wyniku powstaje kwas mlekowy, który to nadaje kapuście charakterystyczny smak. Warto wiedzieć, że jest ona nie tylko bardzo smaczna, ale przede wszystkim niezwykle zdrowa i wspiera nasz organizm na wielu różnych płaszczyznach. Przede wszystkim powinny ją włączyć do swojej diety te osoby, które mają problemy z układem trawiennym. Korzystnie wpływa ona na florę bakteryjną jelit, jednocześnie podkręcając metabolizm. Nie obawiajcie się, jeżeli jesteście na diecie i dbacie o linię — jest to produkt bardzo niskokaloryczny!

Oprócz tego kiszona kapusta wspomaga odporność. Jedzmy ją więc właśnie teraz, kiedy przed nami jesień oraz zima! Zawiera ona bowiem: witaminę C, magnez, żelazo, wapń oraz potas. Możemy ją nawet traktować jako samodzielną przekąskę i zajadać się nią, oglądając ulubiony serial!

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj