Trwa ładowanie...

Jedzenie w symbolach. Dlaczego pewne produkty tradycyjnie jadamy w święta i Nowy Rok?

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to przede wszystkim czas pełen tradycji. Co roku na stołach znajdziemy te same potrawy i jest tak od wieków. Dlaczego na wigilijnym stole musi znaleźć się 12 potraw? Co na okrągły talerz do pomyślności w nadchodzącym roku. Zaglądamy do świata symboli, wróżb i wierzeń, które często nieświadomie sami kultywujemy, nieświadomi jakie znaczenie przypisywali im nasi przodkowie.

Przed kolacją wigilijną dzielimy się opłatkiem, który jest symbolem chleba Przed kolacją wigilijną dzielimy się opłatkiem, który jest symbolem chleba Źródło: Adobe Stock, fot: Teresa Kasprzycka
d3vn7ft
d3vn7ft

Dlaczego 12 potraw?

Zacznijmy od znaczenia samej liczby. Dlaczego w przeddzień Bożego Narodzenia podajemy właśnie 12 dań i czy zawsze tak było?

Dziś wydaje się to oczywiste, jednak dawniej na polskim wigilijnym stole musiała znaleźć się nieparzysta liczba potraw. Przed wiekami na chłopskim stole zwykle stawiano pięć lub siedem dań. Szlachcice przygotowywali dziewięć potraw, natomiast arystokraci - jedenaście. Dlaczego właśnie tyle? Siedem to symbol dni tygodnia, dziewięć oznacza liczbę chórów anielskich.

Dzisiejsza dwunastka jest więc wyjątkiem od tej reguły, ale także ma wymiar symboliczny. Według różnych przekonań nawiązuje albo do 12 miesięcy w roku - każde danie ma zwiastować szczęście w jednym z nich, albo do 12 apostołów towarzyszących Jezusowi.

Nie wyrzucaj skórek mandarynki

 Symbolika świątecznych dań

Przed kolacją wigilijną dzielimy się opłatkiem, który jest symbolem chleba. Trzeba to zrobić, by chleba nie zabrakło w kolejnym roku. Dawniej dawano opłatek również zwierzętom, co miało uchronić je od chorób.

d3vn7ft

Na wigilijnym stole musi się znaleźć ryba, która jest symbolem Jezusa Chrystusa. A że świętujemy dzień jego narodzin, smażony karpi, nadziewany szczupak czy śledzi pod różnymi postaciami są stałym elementem świątecznej kolacji.

Podobnie jest z makiem. Na wigilijnym stole pojawia się on dziś jako symbol płodności, mający przynieść dostatek na cały rok. Jednak jego obecność na kolacji wigilijnej sięga korzeniami znacznie głębiej i jest pokłosiem dawniejszych wierzeń, kultu przodków i przyrody.

Barszcz, czyli najbardziej popularna wigilijna zupa, również ma wymiar symboliczny. Zupa to przygotowywana jest bowiem z buraków, warzyw utożsamianych z długowiecznością, zdrowiem i urodą.

 Noworoczne menu

Noworoczne menu nie jest tak ściśle sprecyzowane. Są jednak potrawy, po które często sięgamy tej nocy bo wróżą szczęście i dostatek. W wielu regionach Polski panuje pogląd, że szczęście przynosi kiszona kapusta. Dlatego też powinno się w Nowy Rok jeść potrawy właśnie z kiszonej kapusty – paszteciki z kapuścianym nadzieniem czy bigos. Kapusta w dodatku ma zapewniać pieniądze, warto o tym pamiętać!

d3vn7ft

Jedną z najważniejszych noworocznych potraw jest, podobnie jak podczas Wigilii, ryba. Jeśli nie chcemy by nadchodzący rok był pełen niepowodzeń, powinniśmy w sylwestrową noc i następnego dnia rano zjeść jakieś rybne danie, ponoć najlepsze rezultaty przynosi ryba morska.

Aby zapewnić sobie dostatek i szczęście w nadchodzących miesiącach, warto tej nocy suto zastawić stół, ale też zadbać o okrągłe naczynia czy dania - np. ciasto. Kształt ten symbolizuje zamknięty cykl i jest najlepszą noworoczną wróżbą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vn7ft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vn7ft
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj