Trwa ładowanie...

Jak wybrać najlepszą kaszę? Zwróć uwagę na kilka szczegółów

Kasze to produkty bardzo charakterystyczne dla polskiej kuchni. Wykorzystujemy kilka ich rodzajów, a przygotować z nich można wiele bardzo smacznych i, przede wszystkim, zdrowych dań. W kaszach znajduje się mnóstwo witamin, bardzo nam potrzebnych mikroelementów i błonnika, który jest odpowiedzialny za prawidłowe trawienie. Kasza kaszy jednak nierówna. Różnią się one nie tylko wielkością i smakiem, ale również właściwościami. Poznajmy najbardziej znane rodzaje kaszy.

Jaką kaszę wybrać na obiad?Jaką kaszę wybrać na obiad?Źródło: 123RF
d3r3fih
d3r3fih

Kasza jęczmienna

To najbardziej popularna odmiana kaszy. Jak sama nazwa wskazuje, robi się ją z jęczmienia. Mamy kilka rodzajów kaszy jęczmienne. Największe ziarna ma pęczak, wyrabiany z całego ziarna, pozbawionego jedynie łuski. Kasza perłowa to z kolei ziarna pocięte na dość duże kawałki, choć jej odmiany mogą się różnić wielkością. Kasza jęczmienna idealnie nadaje się do przygotowywania farszów, jest świetnym dodatkiem do dań pełnych sosów, takich jak gulasze czy potrawki. Możemy z niej również przygotowywać placki czy słone wypieki.

 Kasza gryczana

Wytwarzana z gryki kasza gryczana ma dwie odmiany: nieprażoną i prażoną. Nieprażona kasza jest delikatna i łagodna w smaku, w odróżnieniu od kaszy prażonej, mającej bardziej wyrazisty smak, z delikatną orzechową nutą. To kasza bezglutenowa, więc jeść ją mogą nawet osoby na gluten uczulone. Kasza ta pasuje do wielu dań: do farszów na gołąbki, do nadziewania warzyw, idealnie sprawdzi się w połączeniu na przykład z sosami grzybowymi czy z mięsem. Z kaszy nieprażonej możemy przygotować również coraz popularniejsze kaszotto, dusząc ją w bulionie z dodatkiem warzyw.

Kasza manna

Kasza ta kojarzy nam się z dzieciństwem, bo każdy z nas, jako dziecko miał okazję ją jeść pod różnymi postaciami. Kojarzy się również z dietą, gdyż jest lekkostrawna. Kaszę manną wytwarza się z drobno przemielonej pszenicy, najczęściej jest składnikiem ubocznym takiego przemiału. Używa jej się przede wszystkim w zupach mlecznych, w deserach czy w wypiekach. Świetnie pasują do niej owoce, zarówno świeże, jak i przetworzone, syropy i soki. Możemy jej również używać zamiast bułki tartej do zagęszczania farszów czy jako panierki.

 Kasza jaglana

Zdobywająca coraz większą popularność kasza jaglana jest produkowana z prosa, jednego z najstarszych uprawianych przez człowieka zbóż. Jest bezglutenowa i jest nieocenionym sojusznikiem w walce z zakwaszeniem organizmu. Gotując ją musimy pamiętać, by wcześniej dokładnie ją umyć pod bieżącą wodą. W ten sposób usuwamy resztki jaglanej mąki i kasza będzie o wiele bardziej smaczna. Używamy jej praktycznie bez ograniczeń: jako dodatek do dań mięsnych czy warzywnych, jako składnik klusek do zupy, do wypieków i deserów. Jest również znakomita po prostu ugotowana na mleku i podana z owocami.

d3r3fih

 Kasza kukurydziana

I na koniec kolejna bezglutenowa kasza. Drobny grysik z kukurydzy to tradycyjna potrawa na południu Europy. Z kaszy kukurydzianej przygotowuje się tam przede wszystkim mamałygę, bardzo popularny dodatek do obiadu. Kaszę piecze się lub gotuje w wodzie albo na mleku i podaje w formie puree lub pociętych na kawałki upieczonych placków. Możemy ją również wykorzystać jako zagęszczacz do sosów i zup, jako składnik klusek czy ciast. Jest również częstym składnikiem deserów.

Jedzenie, które leczy. Oto najzdrowsza z kasz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r3fih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r3fih
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj