Jak smakują bąbelki?
Napoje gazowane nie tylko ?łaskoczą" nasze podniebienie, pobudzając tym samym receptory dotykowe, działają również na nasze receptory smakowe.
Napoje gazowane nie tylko „łaskoczą" nasze podniebienie, pobudzając tym samym receptory dotykowe, działają również na nasze receptory smakowe.
Większość z nas największą przyjemność z picia napojów gazowanych odczuwa zaraz po ich otwarciu. Dzieje się tak, ponieważ wówczas trunek jest najbardziej nasycony bąbelkami, a tym samym najmocniej działa na nasze receptory smakowe.
Sprawą odczuwania smaku bąbelków zajął się zespół badawczy pod kierownictwem Charlesa Zuckera z Uniwersytetu Columbia - czytamy w „Gazecie Wyborczej".
Naukowcy swoje doświadczenia postanowili przeprowadzić na myszach - ich receptory smakowe są bowiem zbliżone do ludzkich. Zespół badaczy zauważył, że podając gryzoniom wodę gazowaną lub pobudzając ich język sprężonym powietrzem u myszy uruchamia się również działanie receptorów smaku.
W kolejnej części doświadczenia, naukowcy podzielili myszy wyhodowane z genetycznie zmodyfikowanym smakiem na kilka grup. Zwierzęta z każdej grupy pozbawione zostały zdolności odczuwania jednego z pięciu podstawowych smaków: kwaśnego, słodkiego, gorzkiego, słonego lub umami - czytamy w „Gazecie Wyborczej".
Doświadczenie pokazało, że myszy, które pozbawiono możliwości odczuwania smaku kwaśnego nie reagowały również na smak bąbelków.
Dzięki temu badaniu naukowcy po przebadaniu receptorów smaku kwaśnego wyróżnili gen, który odpowiada za odczuwanie dwutlenku węgla. Nazwano go Car4.