Jak najlepiej przechowywać pomidory? Całe życie robiłeś to źle
Trwa krótki sezon na pomidory. Polacy kochają ten owoc (powszechnie nazywany warzywem) za jego niezwykły aromat i wiele możliwości interpretacji. Często w sezonie kupujemy jego duże nadwyżki, których nie jesteśmy w stanie zużyć. Jak przechowywać pomidory, by szybko się nie zepsuły?
Pomidor to prawdziwy letni król polskich stołów. Uwielbiamy pomidorowe sałatki, makarony z czerwonymi sosami, zapiekanki i soki. Korzystając z sezonowych, niskich cen, chętnie kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie przerobić. Jest kilka sposobów na przedłużenie życia pomidora. Jeden z nich z pewnością cię zaskoczy.
Pomidory w lodówce to bardzo zły pomysł
Na pewno nieraz słyszałeś, że trzymanie pomidorów w lodówce zabija ich smak i aromat.Jest to udowodnione naukowo. Szef kuchni Alton Brown na swoim profilu facebookowym pisze: "Nigdy nie wsadzajcie pomidorów do lodówki. Jeśli ich temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza , związek smakowy o nazwie (Z)-3-heksenal wyłączy się jak chemiczny przełącznik na zawsze". Do podobnych wniosków doszli francuscy badacze, którzy porównali zmiany, jakie zaszły w pomidorach przechowywanych w temperaturze 20 i 4 stopni – w tej ostatniej pomidory traciły dużą część związków aromatycznych, choć stratę można było częściowo odwrócić dzięki przetrzymaniu pomidorów w temperaturze pokojowej przez dobę.
W rekomendacjach badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego możemy przeczytać, że dojrzałe pomidory najlepiej przechowywać nie dłużej niż 3-5 dni w temperaturze 7-10 stopni. Uwaga - nigdy nie przechowujcie pomidorów w plastikowych torebkach - przyspieszyć tylko ich beztlenową fermentację.
Czytaj też: Jak obrać awokado bez noża? Genialny trik
Trik specjalistów
Przechowywanie pomidorów poza lodówką może niestety sprawić, że będą szybciej się psuły. Specjaliści walczący z marnowaniem jedzenia proponują prosty trik. Nigdy nie kładź pomidorów gałązką do góry. Obróć je do góry nogami. Dzięki temu powietrze nie dostaje się w miejsce, gdzie jest lub była łodyga.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Ten sposób sprawi, że będziecie mieli kilka dodatkowych dni na zjedzenie warzywa. Zachęcamy do robienia przetworów z pomidorów. W trakcie gotowania powstają w nich nowe smaki i uwalniają się aromaty z karotenoidów – pojawiają się nuty fiołkowe i różane. Dodatkowo znajdujący się w pomidorach likopen staje się lepiej przyswajalny.
Czytaj też: Czas na dynię. Niezastąpiona w jesiennym menu