Jak mrozić fasolkę szparagową. Mamy sprawdzony sposób
Żółte i zielone strączki fasolki szparagowej to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych, a ze względu na niewielką zawartość kalorii nie tuczą. Aby cieszyć się smakiem fasolki przez cały rok warto ją zamrozić. Jak to zrobić?
Fasolka szparagowa – właściwości
Fasolka szparagowa sama w sobie to produkt dietetyczny. 100 g fasoli zawiera tylko 27 kcal i 2,4 g białka. Zielone ziarna fasolki szparagowej są bogate w błonnik, który wspomaga procesy trawienne.
Ponadto znajdziemy w nich witaminy C, E i A, która w fasolce występuje głównie pod postacią beta-karotenu czyli prowitaminy A. Oprócz tego fasolka zawiera silne przeciwutleniacze - flawonoidy. Chronią one organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym opóźniają proces starzenia się skóry i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Ziarna zawierają o wiele więcej białka niż strączki. Białko fasoli ma skład zbliżony do składu białka znajdującego się w mięsie.
Fasolka szparagowa - królowa letnich obiadów
Fasolka szparagowa – jak gotować
Przed ugotowaniem fasolkę opłucz, odetnij końcówki i w razie konieczności pozbaw ją włókien (jest to bardzo niewdzięczne zajęcie, dlatego polecam odmiany bezłykowe). Pamiętajmy jednak, że zbyt długa obróbka termiczna powoduje, że w warzywach giną witaminy i minerały.
Dlatego, aby zachować jak najwięcej cennych substancji zawartych w fasolce, gotuj ją na parze przez około 7-10 minut lub w wodzie około 10-15 minut. Dzięki temu warzywo utrzyma również smak, chrupkość i kolor. Wodę posól pod koniec gotowania, możesz też dodać odrobinę cukru, by poprawić smak warzywa. Zielona fasolka nie wymaga tak długiego gotowania. Można ją jeść blanszowaną.
Fasolka szparagowa – jak mrozić
Zanim przystąpimy do mrożenia pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu i umyciu fasolki. Odkrawamy też końcówki i jeżeli to konieczne, usuwamy także łyko. Przed zamrożeniem duże strąki przekrawamy na pół. Fasolkę warto przed zamrożeniem zblanszować. Blanszowanie polega na błyskawicznym podgotowaniu produktów we wrzątku i równie szybkim schłodzeniu ich w lodowatej wodzie. Wystarczą 2-3 minuty gotowania, by strąki zmiękły i nabrały żywego koloru.
Następnie fasolkę osuszamy, porcjujemy i przekładamy do torebek przeznaczonych do mrożenia lub specjalnych plastikowych pojemników, przeznaczonych do przechowywania żywności.