Jak jeść te egzotyczne owoce?
Egzotyczne smaki i kształty
Często boimy się po nie sięgać, ponieważ zwyczajnie nie wiemy jak je jeść. Obierać czy jeść ze skórką? Jadać na surowo, a może lepiej najpierw poddać obróbce termicznej?
Uśmiechają się do nas ze straganów w supermarketach i sklepach spożywczych. Kolorowe, egzotyczne, o dziwnych kształtach i nazwach. Często boimy się po nie sięgać, ponieważ zwyczajnie nie wiemy jak je jeść. Obierać czy jeść ze skórką? Jadać na surowo, a może lepiej najpierw poddać obróbce termicznej? Z czym najlepiej smakują - z mięsem czy wyłącznie jako dodatek do deserów? Krótko mówiąc, strach przed nowym wielu z nas nawet w sklepie potrafi paraliżować, a szkoda.
Liczi
Czasami zwane jest też chińską śliwką lub bliźniarką smaczną. W rejonie Kambodży, Wietnamu i Filipin owoc ten jest znany od ponad 4 tysięcy lat. Jego ojczyzną są południowe Chiny. Dzisiaj uprawia się go też w wielu krajach o ciepłym klimacie.
Niektórym przypomina truskawki lub maliny. Soczyste i słodkie owoce o miękkiej, chropowatej i czerwonawej skórce, po obraniu spożywa się na surowo. Wyśmienicie smakują jako dodatek do sałatek owocowych oraz napojów alkoholowych. Z dodatkiem liczi można też przygotować pyszne dania mięsne i rybne. Liczi możemy też kupić w puszkach, w słodkiej zalewie.