Jadalne chwasty. Łatwo dostępne i bardzo wartościowe
Definicja mówi, że chwasty to rośliny, które rosną tam, gdzie tego nie zaplanowano... Ale jak wiadomo wśród takich roślin rosnących dziko i bez wkładu człowieka, znaleźć można prawdziwe zielone perełki, pełne witamin, soli mineralnych, mikroelementów i błonnika. I wykorzystać je dla naszego zdrowia i urody, przenosząc z łąki na talerz.
Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna to roślina, dla której warto zostawić miejsce w ogrodzie, ponieważ lubią ją pożyteczne owady. Poza tym pokrzywa jest źródłem wielu składników mineralnych, witamin i substancji odżywczych. Stosowana jest w lecznictwie i kosmetologii. Działa moczopędnie, obniża poziom cukru we krwi i łagodzi objawy alergii.
Do jedzenia wykorzystuje się młode listki pokrzywy z wierzchołków tej rośliny. Można je jadać od kwietnia do października, przed jedzeniem należy roślinę sparzyć.
Bardzo popularna jest zupa, herbatka, sałatki, jako dodatek do sosów mięsnych, koktajli, farszu do pierogów i naleśników, wytrawnych ciast i deserów.
Mniszek pospolity
Mniszek pospolity to roślina zaliczana do ziół i określana jako miododajna, bowiem pszczoły chętnie zbierają jej pyłki na miód.
Jadalne są wszystkie części mniszka. Paki i kwiaty zbieramy cały czas, korzenie bardzo wczesną wiosną i jesienią, liście w czerwcu- są wtedy najsmaczniejsze i mało gorzkie.
Liście mniszka dodajemy do sałatek, przyrządzamy jak szpinak i robimy z nich pesto. Korzenie jada się tak samo jak marchew, z pąków i kwiatów robi się syropy, napary, wina, można je też kisić i marynować.
Pizza na chlebie. Przepis Joli Caputy
Babka lancetowata
Babka lancetowata - ta bylina zawiera dużo związków śluzowych, irydoidowych, kwasów organicznych, minerałów i witamin. Babka lancetowata jest bardzo popularna wśród zielarzy. Jest naturalnym środkiem przyspieszającym gojenie się ran, ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące śluzówkę jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego. Uszczelnia naczynia krwionośne, podnosi krzepliwość krwi.
Babkę zbiera się od maja do września, a jadalne są jej liście, które się parzy przed jedzeniem. Można je jeść na surowo i na ciepło, jako dodatek do sałatki, koktajlu, gotowane i smażone.
Komosa biała
Komosa biała, zwana także lebiodą, występuje na całym świecie za wyjątkiem Antarktydy. W czasach przeszłych była rośliną uprawną i zaliczaną do ziół.
Jadalne są młode liście i nasiona komosy białej. Starsze liście powinny być gotowane. Można z nich robić pesto, dodawać do sałatek i surówek.
Szczawik zajęczy
Szczawik zajęczy jest bogaty w kwas szczawiowy i ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i wspomaga trawienie.
Jadalna jest cała roślina, ale w kuchni wykorzystuje się przeważnie tylko jej liście, które należy zbierać zaraz na początku kwitnienia rośliny. Są wykorzystywane jako dodatek do zup, sosów i sałatek.
Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek jest rośliną, która zwabia pożyteczne owady. Nie należy więc całkowicie eliminować jej z ogrodów. Zaczyna być także traktowany jako roślina ozdobna. Charakteryzuje się korzennym zapachem, ponieważ zawiera olejki eteryczne. Jest wykorzystywany jako zioło i wchodzi w skład wielu ziołowych mieszanek. Jest także składnikiem piwa.
Jadalne są liście i kwiaty bluszczyku, które zbiera się od maja do czerwca.
Można nim zastąpić pietruszkę i dodawać do sałatek.
Podagrycznik pospolity
Podagrycznik pospolity swoją nazwę zawdzięcza temu, że stosowano go w leczeniu podagry i był zwany zielem artretyzmu. Jest znanym od wieków ziołem łagodzącym bóle reumatyczne i poprawiającym metabolizm, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn.
Liście i łodygi podagrycznika można zbierać o każdej porze roku, ale najlepsze do jedzenia są w maju i czerwcu. Mają smak marchwi i są cennym dodatkiem do wielu dań. Podagrycznik wykorzystuje się do zup, sałatek, sosów, koktajli. Można jeść smażąc jego liście, a także pić napary z suszonych części rośliny.
Gwiazdnica pospolita
Gwiazdnica pospolita jest bardzo pospolitym chwastem występującym na całym świecie, także w kuchni. W Japonii dodaje się gwiazdnicę do zimowych zup ryżowych. Według Celtów natomiast należy do dziewięciu magicznych ziół.
Gwiazdnica stabilizuje stan wątroby i przyspiesza gojenie ran.
Roślinę można zbierać cały rok, jest odporna na mróz i może kwitnąć nawet pod śniegiem. Jest wspaniałym dodatkiem do potraw, można ją jeść gotowaną i surową.
Jest idealna na pesto, jako dodatek do sałatek i zup. Można robić na niej nalewki , które mają dobry wpływ na układ krwionośny.
Cykoria podróżnik
Cykoria podróżnik - roślina, której nie można pomylić z żadną inną. Ma prawie bezlistne łodygi i modre kwiaty, które otwierają się tylko rano i kwitną od lipca do września. To typowo polna roślina i chwast. Należy do cennych roślin miododajnych.
Jest bardzo znana w lecznictwie od wieków. W kuchni wykorzystuje się jej korzenie i liście. Do zup i sałatek dodaje się młode liście, a sproszkowane korzenie są składnikiem kaw zbożowych. Jest traktowana jako przyprawa do dań i napojów.
Rumianek pospolity
Rumianek pospolity jest znanym i cenionym ziołem, środkiem leczniczym przy leczeniu kolek, problemów trawiennych, bezsenności i stanów zapalnych skóry.
Jest także ceniona roślina w kuchni nie tylko jako składnik naparów i nalewek.
Świeże kwiaty rumianku świetnie pasują do deserów - lodów śmietankowych, panna cotty, bezy i makaroników. Poza tym dobrze smakują w wytrawnych zupach na bazie selera i kalafiora, do sałatek i lemoniad.
Przepisy z jadalnymi chwastami
Sos z podagrycznika
Składniki:
- 1 szklanka jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- garść liści podagrycznika
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Liście podagrycznika myjemy, osuszamy i siekamy.
- Do miski wlewamy jogurt, sok z cytryny i podagrycznik.
- Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy do sałatek, frytek, grillowanych warzyw.
Sałatka z wędzoną rybą i mniszkiem
Składniki:
- mięso z wędzonego pstrąga bez skóry i ości
- 2 jajka ugotowane na twardo
- garść liści mniszka
- pieprz
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie:
- Jajka gotujemy na twardo. Studzimy w zimnej wodzie i obieramy ze skorupek. Liście mniszka płuczemy i odsączamy z wody.
- Oliwę łączymy w słoiczku z pieprzem i sokiem cytrynowym.
- W misce układamy kawałki ryby, liście mniszka i jajka pokrojone na ćwiartki.
- Delikatnie mieszamy i polewamy oliwą z cytryną.