Trwa ładowanie...

Grzybowe kotlety, czyli jesień w kuchni

W tym roku sezon grzybowy zaczął się wyjątkowo późno, ale za to w połowie października możemy nadal wynosić z lasu pełne kosze. Wato wykorzystać ten urodzaj i kreatywnie wykorzystać świeże grzyby w kuchni. Jedną z możliwości jest przygotowanie grzybowych kotletów. Jeden pomysł, a jak wiele możliwości. Tym bardziej, że każdy gatunek oferuje nam inne kulinarne doznania.

Kotlety grzyboweKotlety grzyboweŹródło: Adobe Stock
d2cnfso
d2cnfso

Soute czy w panierce?

Jednym z najprostszych sposobów na grzybowe kotlety jest ich usmażenie na patelni. Nie wszystkie gatunki sprawdzą się przy tego typu obróbce, ale kilka kilka grzybów jest jakby do tego stworzonych. Fantastycznie smakują kotlety z kani, zielonek czy rydzów. Nic więc dziwnego, że zwykle to właśnie te grzyby przygotowujemy na patelni. Musimy tylko zdecydować czy wolimy je w wersji soute - jedynie oprószone solą i usmażone na maśle czy panierowane - obtoczone w mące, jajku i bułce tartej. Jedna i druga metoda ma wielu zwolenników.

W dyskusji nad idealnym sposobem przygotowywania grzybowych kotletów padają też głosy, że przed smażeniem gąski czy rydze najlepiej jest smażyć wrzątkiem lub obgotować przez dosłownie minutę pozbywając się w ten sposób grzybowej goryczki.

Nietypowe kotlety grzybowe

Wiele osób przygotowując kotlety ogranicza się do wymienionych wyżej gatunków. Tymczasem wybór mamy znacznie większy. Prawdziwym kulinarnym cudem w tej kategorii jest czasznica olbrzymia lub jej mniejsza kuzynka czasznica oczkowana. Te przypominające wyglądem wielkie białe jaja grzyby są wciąż mało popularne w kuchni, a z pewnością zachwycą podniebienia grzybowych smakoszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jesienne grzyby. Znajdziesz je w polskim lesie

Przygotowanie kotletów z czasznicy jest bardzo proste. Wystarczy pokroić grzyb na plastry, pozbawić je skórki i usmażyć. Pamiętajmy, że do jedzenia nadają się tylko te owocniki o białym zwartym miąższu. Podobnie jak w przypadku kań czy zielonek, czasznicę możemy usmażyć soute, albo w panierce. Ten drugi sposób wydaje się o tyle lepszy, że dzięki panierce, która tworzy na grzybie zwartą skorupkę, sam grzyb jest mniej gumowaty, a bardziej przypomina w konsystencji wnętrze kotletów serowych.

d2cnfso

Kolejnym rzadko serwowanym grzybem, z którego można przygotować kotlet jest czernidłak kołpakowaty. Grzyb, którego w sezonie można spotkać na niemal każdym trawniku, większość z nas omija z daleka. Faktycznie, czernidłaki wyglądają odrobinę, jak ulubione smakołyki rodziny Adamsów, ale jeśli nie zniechęca nas czarna mazistość grzyba, możemy spokojnie zrobić z niego obiad. Czernidłaki smażymy jak kanie, jednak ze względu na ich delikatność, lepiej przygotować je w panierce.

Grzybowe mielone

Jeśli zmienimy koncepcję przygotowywania kotletów, szybko się okaże, że można je przygotować ze wszystkich gatunków grzybów. W końcu nikogo nie dziwią kotlety z drobno posiekanych pieczarek, więc co stoi na przeszkodzie, by zastąpić je podgrzybkami, kurkami, prawdziwkami czy kozakami?

Grzybowe kotlety przygotowywane na wzór kotletów mielonych, to świetna propozycja na jesień. Grzyby można łączyć z różnego rodzaju kaszami, ugotowanymi ziemniakami czy innymi warzywami - np. kalafiorem, marchewką, cebulą, cukinią, kapustą. Możemy użyć jednego gatunku grzybów lub zrobić z nich mieszankę. Do takich kotletów możemy wykorzystać grzyby świeże, mrożone lub suszone. Wystarczy je zmielić lub drobno posiekać, połączyć z wybranymi dodatkami, doprawić, obtoczyć delikatnie w bułce lub mące i usmażyć. Pyszny jesienny obiad gotowy!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cnfso
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cnfso
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj