Fasola... nie tylko po bretońsku. Co można z niej zrobić?
Jeśli chodzi o fasolę, to większości z nas kojarzy się ona głównie z potrawą, jaką jest fasolka po bretońsku. Tak naprawdę, kulinarnie, można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Na słono, ale również... na słodko! Czego o niej nie wiecie i na jakie przepisy warto postawić? Zapraszam do lektury!
Zdrowotne właściwości fasoli. Jest ich więcej, niż może ci się wydawać!
Obecnie fasola uprawiana jest na całym świecie i powszechnie wykorzystywana w kuchni. Nic dziwnego! W końcu nie tylko doskonale smakuje, ale dodatkowo ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest bogatym źródłem błonnika, dzięki czemu obniża poziom cholesterolu oraz reguluje pracę przewodu pokarmowego. Dodatkowo zawiera ona żelazo, kwas foliowy oraz magnez. Jej regularne spożywanie na pewno zmniejszy więc ryzyko zapadnięcia na choroby serca oraz naczyń wieńcowych. Fasolą da się też zastąpić dania mięsne. Wiecie, że można z niej zrobić przepyszne, wegetariańskie (a nawet wegańskie) kotlety?
Fasola – to ona jest jednym z podstawowych składników w kuchni meksykańskiej. Je się ją prosto z patelni oraz oczywiście dodaje do burrito! Jeśli zaś chodzi o Polskę, to w moim rodzinnym domu, podczas Wigilii, na stole nie może zabraknąć fasoli z suszonymi śliwkami. Co do oryginalnych zastosowań fasoli, to możemy nią zastąpić na przykład makaron w rosole albo dodać do barszczu czerwonego zamiast uszek. Dzięki temu smak całej potrawy jest zupełnie inny - oczywiście w dobrym znaczeniu! Doskonale smakuje też zupa fasolowa.
Nie można zapominać o różnego rodzaju pastach, jakie tworzy się na bazie fasoli. Poniżej znajdziecie przepis na jedną z nich!
Zobacz też: Przepis na boeuf Strogonow
Niezbędne składniki:
- ½ kg fasoli Piękny Jaś
- oliwa do smażenia
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- ½ fenkułu
- 100 ml białego wina
- sól
- pieprz
- śmietanka do zagęszczenia
Przygotowanie: fasolę namoczyć (najlepiej przez całą noc), wymienić wodę i ugotować do miękkości. Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić posiekaną cebulę, zeszklić. Dodać posiekany czosnek i drobno pokrojoną połówkę fenkułu. Przesmażyć. Podlać białym winem. Odparować. Przełożyć do miksera, dodać ugotowaną i odcedzoną fasolę. Przyprawić solą i pieprzem. Zalać śmietanką i zmiksować.
No dobrze, a co powiecie na danie, w którym występuje fasola w wersji... na słodko? Owszem, to jedna z najbardziej nietypowych potraw, ale zdecydowanie warto ją wykonać. Gwarantuję wam, że takim przepisem zaskoczycie każdego! Oprócz poniższego przepisu zachęcam was do wykonania brownie na bazie czerwonej fasoli – smakuje jak oryginał, a jest znacznie zdrowsze! I oczywiście fit.
Niezbędne składniki:
- 1 szklanka ugotowanej fasoli
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady
- 4 łyżki cukru pudru
- 1 garść migdałów
- 1 łyżka kakao
Dekoracja:
- siekane migdały
- kakao
Przygotowanie: czekoladę zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Gorącą fasolę zmiksować, wsypać czekoladę i cukier. Wymieszać z kakao i migdałami (lekko uprażone, następnie drobno posiekane). Utoczyć kulki. Połowę obtoczyć w kakao, drugą część w siekanych migdałach.
Uprawa fasoli w Polsce. Możecie udać się na specjalne święto!
Co ciekawe, fasola “Piękny Jaś”, początkowo uprawiana była wyłącznie w okolicy Dunajca, Wisły oraz Raby, ale już pod koniec XIX wieku zdobyła popularność w całej Polsce Najlepsze warunki do uprawy fasoli w naszym kraju, to rejony Lubelszczyzny, a także region poznański, pomorski, łódzki, krakowski oraz okolice Tarnowa. Dokładnie w Zakliczynie, a więc miejscowości po drodze z Krakowa do mojego rodzinnego domu, często się zatrzymuję, by zrobić zapasy. To właśnie tam, każdego roku, organizowane jest też święto fasoli! Wzięłam udział w takim wydarzeniu i muszę przyznać, że jest ono jedyne w swoim rodzaju! Czego można się spodziewać? Między innymi gotowania fasoli po zakliczyńsku w wielkim kotle. Do tego szereg różnego rodzaju towarzyszących atrakcji.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl