Trwa ładowanie...

Czas na sok z malin. Obowiązkowy w każdej domowej spiżarni

Sezon na maliny w pełni. Warto więc przygotować przetwory na zimę z tych owoców – konfitury, galaretki, dżemy, nalewki, soki. Sok z malin to niewątpliwie król wśród naturalnych leków na przeziębienie. Poza tym, pomaga utrzymać szczupła sylwetkę i, co najważniejsze, świetnie smakuje.

W medycynie naturalnej sok z malin od lat znajduje wykorzystanie jako lek W medycynie naturalnej sok z malin od lat znajduje wykorzystanie jako lek Źródło: Adobe Stock
d1tzol7
d1tzol7

Sok z malin – wartości odżywcze

Sok malinowy zatrzymuje wartości odżywcze właściwe malinom. Jest bomba witaminową – zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, E i PP oraz ogromną dawkę witaminy C. Ponadto, jest cennym źródłem kwasu pantotenowego, biotyny, pektyn, garbników, antocyjanów, a także błonnika. W soki z malin obecne są także mikro- i makroelementy: żelazo, magnez, miedź, cynk, wapń, potas i mangan. Sok z malin zawiera również kwasy – jabłkowy, cytrynowy, elagowy i salicylowy.

Sok z malin – właściwości

Od dawien dawna sok z malin uznawany jest za najlepszy lek w walce z przeziębieniem. Zawarty w nim kwas salicylowy, obecny także w aspirynie i polopirynie, stymuluje organizm do walki z chorobą, wzmagając potliwość, której efektem jest obniżenie gorączki. Działanie to wspierają olejki eteryczne obecne w soku malinowym, które posiadają właściwości rozgrzewające i antyseptyczne.

Sok malinowy sprawdzi się jednak nie tylko w leczeniu, ale także profilaktyce. Zawarte w nim witaminy i minerały skutecznie wspierają odporność. Antyoksydanty natomiast usuwają wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój komórek rakowych i starzenie się skóry.

Czy myć maliny? Wiele osób popełnia błąd

W medycynie naturalnej sok z malin od lat znajduje wykorzystanie jako lek na bóle żołądka, wymioty czy szkorbut. Obecność wapnia, potasu i magnezu sprawia, że sok malinowy ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego – poprawia pracę serca, obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała pojawieniu się miażdżycy. Dodatkowo potas pomaga przy dolegliwościach nerek i wątroby stabilizując gospodarkę wodną organizmu.

d1tzol7

Żelazo i miedź zawarte w soku malinowym wspomogą organizm walczący z niedokrwistością.

Ciekawą właściwością soku malinowego jest wspomaganie odchudzania. Dział bowiem przeczyszczająco, regulując pracę układu pokarmowego, a także oczyszczająco, ponieważ pomaga pozbyć się toksyn.

Sok z malin – zastosowanie

Sok z malin dostępny jest w sklepach, czasem łączony z cytryną lub żurawiną. Zakupienie go jest rozwiązaniem szybkim i prostym, ale warto pamiętać, że takie produkty zawierają substancje dodatkowe, np. konserwanty.

Sok z malin Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Domowy sok z malin gwarantuje natomiast zdrowie w czystej postaci, bez wspomagaczy. Przygotowanie soku malinowego nie jest trudne, a pozwala zachować smak lata i zaopatrzyć naszą spiżarnię w cenny lek na przeziębienie. Wystarczy przepłukać maliny, przepuścić przez sitko, zagotować sok i wlać do niewielkich słoiczków.

d1tzol7

Sok malinowy sprawdzi się zarówno na zimno, z lodem i cytryna lub finezyjnych drinkach, jak i na gorąco. Jest doskonałym dodatkiem do herbaty czy grzańców piwnych.

W deserach sprawdzi się jako polewa do budyniu śmietankowego czy kaszy manny. Po dodaniu soku malinowego do jogurtu naturalnego otrzymamy zdrowy i smaczny deser na upalne dni, a w połączeniu z bitą śmietaną sok utworzy krem do ciast i babeczek, pyszny i bez konserwantów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1tzol7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tzol7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj