Co ląduje w zlewie? Błędy, które popełniasz każdego dnia
Resztki jedzenia, olej, fusy z kawy i herbaty. Wylewamy je każdego dnia do zlewu kuchennego, łazienkowej umywalki lub do toalety. Nie poświęcamy tej rutynowej czynności chwili refleksji, a przecież to, co ląduje w kanalizacji, może być przyczyną poważnych problemów.
Resztki jedzenia, skorupki jajek
Każdego dnia opłukujemy talerze, garnki i miski, a znajdujące się w nich resztki jedzenia spływają do kanalizacji wraz ze strumieniem bieżącej wody. Ale czy aby na pewno?
Najczęściej tak, jednak wiele z tego, co znika z naszych oczu, nadal w rurach siedzi. Tam gnije, rozkłada się lub też… tworzy zator. Nie tylko utrudnia dbanie o higienę i jest źródłem przykrego zapachu, ale może spowodować trwały zator.
Na co zwłaszcza należy uważać?
- Produkty zwiększające swą objętość pod wpływem wody. Jest to choćby nasza poczciwa kasza czy ryż, który może puchnąć w rurach kanalizacyjnych, a gdy nagromadzi się go zbyt wiele – zatkać odpływ.
- Makaron i mąka. Podobnie jak kasze i ryż, dzięki obecności glutenu, pęcznieją pod wpływem wody.
- Mięso. Może zalegać w rurach, będąc źródłem naprawdę przykrego zapachu, a w dodatku stanowi świetną pożywkę dla bakterii – zarówno mięso surowe, jak i to poddane obróbce termicznej.
- Warzywa. Warzywa z dużą zawartością skrobi czy te włókniste zapychają odpływ bardzo szybko, zwłaszcza gdy do zlewu wpadają resztki smoothie lub soku z selera.
- Skorupki jajek. Nie tylko są ostre i mogą tworzyć trwałe uszkodzenia w postaci zarysowań, ale w połączeniu z tłuszczem czy mąką mogą zlepiać się, by na dobre utknąć w odpływie.
Domowy sposób na zapchany zlew
Olej, fusy, leki
Poza resztkami jedzenia czy napojów w kanalizacji lądują także inne produkty – utylizacja ich do kuchennego zlewu czy toalety wydaje się zupełnie naturalna, a jednak może mieć przykre konsekwencje.
- Olej. Czy zimny, czy gorący nie wolno go wylewać do toalety, zlewu bądź umywalki. Sprzyja zatykaniu się rur, mimo że pozornie wydaje się to niemożliwe.
- Fusy z kawy i herbaty. Te herbaciane pęcznieją w wodzie, tworząc skupiska zbitych liści, a fusy z kawy są tłuste i równie chętnie pęcznieją, wchłaniając wodę. Nie wolno ich wyrzucać do kanalizacji.
- Surowe ciasto. Chodzi o mieszankę mąki z płynem, czy to w postaci ciasta na naleśniki, czy masy biszkoptowej lub jakiejkolwiek innej. Oblepia rury, zmniejszając ich światło, co z czasem prowadzi do zatoru.
- Leki. Dla niektórych szokujące, dla innych naturalne. Niestety wiele osób wyrzuca leki do toalety. To niedopuszczalne – szkodzi ekologii, a co gorsza, wrzucone do toalety antybiotyki mogą sprawić, że z czasem bakterie uodpornią się na daną substancję leczniczą.
Zobacz także: