Trwa ładowanie...
08-11-2011 11:59

Co jeść, by uniknąć zaparć?

Bardzo proszę o pomoc. Co jeść, by nie mieć bardzo uciążliwych zaparć po lekach. Jem dużo potraw z błonnikiem, ale to nie pomaga. Będę wdzięczna za pomoc.

Co jeść, by uniknąć zaparć?Źródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
d2jl0p2
d2jl0p2

W zwalczaniu zaparć poza dietą bogatą w błonnik ważna jest ilości wypijanych płynów, a także wysiłek fizyczny. Błonnik nie jest trawiony ani wchłaniany przez nasz organizm, za to bardzo skutecznie oczyszcza przewód pokarmowy, ale musi mieć do tego odpowiednie warunki. Błonnik pokarmowy można porównać do gąbki. Podobnie jak ona, wchłania wodę i pęcznieje. Zwiększając swoją objętość zwiększa objętość masy kałowej i ułatwia perystaltykę jelit, a tym samym proces wypróżniania. Proszę wypijać około 2 litrów wody dziennie w małych porcjach. Warto także wypić szklankę ciepłej, przegotowanej wody na czczo, zaraz po przebudzeniu.

Jeśli Pani stan zdrowia na to pozwala, proszę zwiększyć aktywność fizyczną. Większy wysiłek fizyczny to szybszy metabolizm, a tym samym szybsze i regularne wypróżnianie. Jeśli mimo stosowania diety bogatej w błonnik, picia odpowiedniej ilości płynów i zwiększenia aktywności fizycznej sytuacja nie ulegnie poprawie, proszę skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych schorzeń, które mogą mieć wpływ na częstotliwość wypróżnień.

d2jl0p2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jl0p2
Więcej tematów