Trwa ładowanie...
d126hba

Ciśnieniowy, kapsułkowy czy przelewowy? Wybieramy ekspres dla smakosza

O tym, że kawa przygotowana w ekspresie smakuje inaczej niż zalewana, nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli traktujesz picie kawy jako przyjemność, a nie jedynie sposób na pobudzenie, wypróbuj jeden z ekspresów do kawy. Do zakupu zachęcają atrakcyjne ceny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Intensywna i aromatyczna kawa to zastrzyk energii, którego potrzebujesz
Intensywna i aromatyczna kawa to zastrzyk energii, którego potrzebujesz (Shutterstock.com)
d126hba

Ekspres przelewowy dla dużej rodziny

Ekspresy przelewowe to najtańsza i jednocześnie najwydajniejsza opcja w zestawieniu. Niegdyś charakterystyczny element każdego biura, teraz znalazł swoje miejsce również w gospodarstwach domowych. Jego największą zaletą jest szybkość przygotowania napoju. W kilka minut możesz otrzymać ponad litr naparu. Jeśli więc w twoim domu dużo osób pije kawę, ekspres przelewowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Metoda przygotowania jest prosta: wystarczy wsypać porcję zmielonej kawy do woreczka, uzupełnić wodę w specjalnym pojemniku i wcisnąć przycisk. Przygotowany w ten sposób napój nie różni się w smaku od kawy zalewanej, jedyną większą różnicą jest brak fusów. Dodatkowe przydatne funkcje to podgrzewana podstawka, która pozwoli utrzymać wysoką temperaturę kawy w dzbanku. Przyda się również wbudowany timer, dzięki któremu możesz zaparzyć kawę jeszcze zanim wstaniesz.

Kawa Pixabay.com
Kawa

W ekspresie przelewowym możesz przygotować jedynie czarną kawę i ewentualnie po zaparzeniu dodać do niej mleka. Dlatego osoby lubiące różnorodność powinny poszukać innej opcji. Problemy może sprawiać również konieczność wymiany filtrów, które na szczęście nie są zbyt drogie. Warto rozejrzeć się za modelem, w którym szklany dzbanek i uchwyt filtra można umyć w zmywarce.

Kapsułki dla tych, którzy lubią różnorodność

d126hba

Ekspresy kapsułkowe są niewiele droższe od przelewowych, a przygotujesz w nich znacznie większą gamę napojów. Obsługa urządzenia jest równie prosta co w przypadku ekspresu przelewowego, wystarczy włożyć kapsułkę do specjalnej szufladki, upewnić się, że w zbiorniku znajduje się odpowiednio dużo wody i wcisnąć przycisk. Po kilku sekundach gotowa kawa spłynie do filiżanki.

Jako że mieszanka jest zamknięta w szczelnym pojemniczku, przez który przepływa gorąca woda, nie musisz martwić się myciem ekspresu. Pamiętaj jednak, że kapsułki same w sobie są dosyć drogie, dlatego koszt eksploatacji będzie większy niż w przypadku innych ekspresów. Przed zakupem musisz sprawdzić, która kawa smakuje ci najlepiej, gdyż każdy ekspres obsługuje tylko jeden rodzaj kapsułek. W związku z tym warto skorzystać z darmowych degustacji, które organizują producenci znanych marek.

Ekspres ciśnieniowy dla smakosza

Ekspresy ciśnieniowe to obowiązkowy zakup dla tych, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez intensywnej i aromatycznej kawy. Długi proces parzenia pod ciśnieniem pozwala na wydobycie wszystkich nut smakowych z dobrej jakości zmielonych ziaren. Przygotowanie napoju zajmie nieco więcej czasu, więc używanie go podczas dużej imprezy, gdy musisz przygotować kilka lub kilkanaście filiżanek w krótkim czasie, może być kłopotliwe. W tym przypadku możesz zaopatrzyć się w ekspres, który obsługuje również kapsułki.

  123RF.COM

Ekspresy ciśnieniowe w przeciwieństwie do automatycznych zajmują bardzo mało miejsca, ale są zdecydowanie trudniejsze w obsłudze. Zaparzenie idealnej kawy wymaga nieco wprawy, samodzielnie musisz odmierzyć jej ilość i stopień ubicia, a także podgrzać i odpowiednio spienić mleko. Trzeba również pamiętać o regularnym myciu, by kawa wciąż smakowała tak samo.

d126hba

Podziel się opinią

Share

d126hba

d126hba