Boże Narodzenie na świecie. Co jedzą inni w czasie świąt?
Boże Narodzenie to w polskiej kulturze najważniejszy świąteczny czas. To dni do których przygotowujemy się z wielką starannością i szczególnie je celebrujemy. Tradycyjnie zasiadamy do wigilijnej kolacji, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Dzielimy się opłatkiem, na stole stawiamy 12 potraw i nakrycie dla samotnego wędrowca. Pod choinką góra prezentów i kolędy na ustach. Często rodzinne wyjście na pasterkę. A jak spędza się bożonarodzeniowy czas na świecie? I jakie potrawy świąteczne lubią nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi?
Szwecja
Boże Narodzenie zaczyna się już 13 grudnia, w dniu Świętej Łucji. To bardzo uroczysty dzień, w którym Jultomte - św. Mikołaj przynosi prezenty. Każdy, kto pojawi się tego dnia w szwedzkim domu, musi być ugoszczony. Tradycyjnymi potrawami świątecznymi jest między innymi ryżanka z cynamonem i migdałami, śledzie w słodkim occie, ryby i słynne grzane wino, czyli glogg.
Ukraina
Wigilia przypada na 6 stycznia. Tradycyjnie podczas wieczerzy wszyscy dzielą się prosforą - drożdżowym chlebkiem, który ma dwie strony - ludzką i boską z wizerunkiem Chrystusa. Każda potrawa, która znajduje się na wigilijnym stole, musi być choć raz spróbowana. A jest ich dwanaście i wszystkie postne. Najważniejsze to prosfora i kutia. Poza tym na przykład groch z fasolą, zupa rybna juszka, kapuśniak, ryba w galarecie, śledź marynowany, kotlety z kaszy gryczanej, placki ziemniaczane.
Niemcy
Przygotowania do świąt w niemieckich tradycyjnych domach rozpoczyna się pierwszego dnia adwentu. Wtedy gospodynie planują jak ozdobić dom, jakie potrawy pojawią się na stole i kto pojawi się jako gość. Niektórzy Niemcy uważają, że czas adwentu jest najważniejszym okresem związanym z Bożym Narodzeniem. Jest to czas oczekiwania na jedno z najważniejszych wydarzeń w chrześcijańskim świecie. Rozpoczynają się wtedy jarmarki świąteczne, które miały początek właśnie w Niemczech. Stąd pochodzi też zwyczaj dekorowania choinki. Głównym dniem świąt jest wigilia i wtedy na stołach pojawia się sałatka ziemniaczana, kiełbasa, dania rybne i skromne ciasta. Jest zwyczaj śpiewania kolęd, a prezenty ustawiane są na głównym stole. W pozostałe dwa dni świąt Niemcy jedzą gęsi, kaczki i indyki z pieczonymi kartoflami.
Wigilijne specjały Polski. Gospodyni domowa zdradza sekrety
Francja
Święta trwają tu dwa dni - wigilia i Boże Narodzenie. W domach ustawia się choinki, szopki i wiesza kolorowe lampki. Popularne dania na francuskich stołach to indyk z kasztanami, wędzony łosoś, kawior, pasztet z gęsich wątróbek, ostrygi i ślimaki. Bardzo ciekawa przystawka jest wydrążony chleb, w którym znajdują się małe kanapeczki z różnymi pastami. Najważniejszym deserem jest ciasto Buche de Noel w kształcie pnia drzewa, czekoladowe ciastka i lody. Pije się szampana. Natomiast w Prowansji po głównych wigilijnych daniach podaje się trzynaście, głównie owocowych deserów.
Meksyk
Boże Narodzenie obchodzone jest tu długo i bardzo uroczyście. Towarzyszą mu kolorowe dekoracje, szopki i procesje. Świętowanie rozpoczyna się 12 grudnia w dzień Matki Boskiej z Guadalupe. Powstają wtedy żywe szopki, a ludzie przebrani za świętą rodzinę, wędrują ulicami, prosząc o schronienie. Przyjmuje ich jedna rodzina w mieście dając jedzenie i mieszkanie. Wigilia rozpoczyna się 24 grudnia wieczerzą tuż przed sama północą. Przystawką są tortas - bagietki posmarowane pastą z fasoli, z awokado chili i cebulą. Potem je się zupę na wywarze wołowym z dodatkiem ziemniaków, pomidorów, papryki i kukurydzy. Główne danie stanowi indyk w czekoladzie, natomiast deserem jest flan - krem jajeczny podawany na zimno. Oczywiście śpiewane są kolędy i wszyscy uczestniczą w pasterce zwanej Mszą Koguta.
Australia
Boże Narodzenie trwa tam latem i święta zaczynają się już 1 grudnia.Wtedy stroi się choinkę, przyozdabia domy i podwórza. Oprócz światełek, stawia się dmuchane mikołaje, bałwany, krokodyle, renifery. Mikołaj przychodzi w wigilijną noc. Zamiast wieczerzy wigilijnej, 24 grudnia urządza się w Australii lunch. Tradycyjnie podaje się pieczonego indyka lub szynkę i pudding śliwkowy na deser. Często jest to także barbecue z kiełbaskami i sałatka coleslaw. 25 grudnia natomiast to najważniejszy dzień świąt. Rozdaje się wtedy prezenty i zasiada do świątecznego obiadu. Może być to jagnięcina lub kurczak curry.