Borówki amerykańskie – zastosowanie, wartości odżywcze i lecznicze
Borówka amerykańska to potoczna nazwa borówki wysokiej, popularnej w wielu krajach rośliny uprawnej, lubianej ze względu na smaczne niebieskie owoce bogate w wartości odżywcze.
Borówki amerykańskie – zastosowanie
Borówka amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej i stąd też wzięła się jej popularna nazwa. Popyt na borówkę amerykańską coraz bardziej wzrasta, Polska jest jednym z jej wiodących importerów, a ilość upraw borówki amerykańskiej w naszym kraju wciąż wzrasta. Popularność tej odmiany borówki bierze się między innymi stąd, że jej plantacje można eksploatować nawet przez 20 lat. Powstały liczne odmiany uprawne borówki wysokiej, do uprawy amatorskiej nadają się między innymi 'Bluetta', 'Duke' i 'Patriot' z odmian wczesnych, bardzo popularna 'Bluecrop' z odmian średnio wczesnych, , 'Darrow' i 'Herbert' z odmian późnych.
Borówki amerykańskie idealnie nadają się do spożywania na surowo, dodawania do jogurtów, deserów, lodów, koktajli i sałatek. Podobnie jak inne owoce sezonowe, borówka amerykańska pasuje do galaretek, rolad owocowych i ciast, jak na przykład serniki, torty, ciasta drożdżowe, muffiny. Borówka sprawdza się również jako nadzienie do pierogów, knedli, baza do sosów i przetworów.
Borówki amerykańskie – wartości odżywcze i lecznicze
Owoce borówki amerykańskiej zawierają witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę A i E, oraz witaminę C, której dzienne zapotrzebowanie możemy pokryć w 1/3, zjadając już 100 gramów borówek. Spośród składników mineralnych borówki amerykańskie dostarczają miedzi, cynku, selenu i manganu.
Borówki amerykańskie są źródłem polifenoli, które działają przeciwzapalnie i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, przeciwdziałają też chorobom układu krążenia, stosuje się je w profilaktyce chorób serca i zakrzepicy. Borówki amerykańskie pomagają pozbyć się z organizmu wolnych rodników, dzięki czemu spowalniają procesy starzenia się komórek, poprawiają wygląd skóry, działają przeciwzmarszczkowo. Pozytywnie wpływają na oczy – poprawiają ukrwienie gałki ocznej, polepszają wzrok i przeciwdziałają zwyrodnieniu plamki żółtej. Do innych korzystnych dla naszego organizmu oddziaływań należy podtrzymywanie sprawności umysłowej przez stymulację połączeń mózgowych, co zwiększa koncentrację i poprawia pamięć. Borówki amerykańskie pomagają regulować poziom cukru we krwi, dlatego mogą być polecane dla diabetyków. Co więcej przyspieszają przemianę materii, są stosowane przy zaburzeniach funkcjonowania układu pokarmowego, wspomagają pracę wątroby, chroniąc ją przed włóknieniem. Pomagają w detoksykacji organizmu, ponieważ wiążą metale ciężkie i toksyny. Borówki amerykańskie pozytywnie wpływają na pracę nerek, a spożywane regularnie regulują poziom cholesterolu.
Borówki amerykańskie – borówka a jagoda
Jagoda i borówka amerykańska to owoce, które są do siebie dość podobne, różnią się głównie wielkością i niektórymi właściwościami. Czarna jagoda (właściwie borówka czarna) jest skuteczniejsza jako przeciwutleniacz, ponieważ ma w swoim składzie mirtylinę, antocyjan nieobecny w borówce. Jagoda zawiera również glikozydy o działaniu podobnym do insuliny, dlatego jej spożycie jest szczególnie wskazane dla cukrzyków. Natomiast borówka amerykańska ma znaczne właściwości antynowotworowe, a to dzięki fitoestrogenowi, kwasowi foliowemu i kwasowi egalowemu. Warto sięgać zarówno po jagody, jak i borówki (nie tylko amerykańskie), ponieważ są to owoce o bardzo dużej zawartości składników odżywczych i pozytywnie wpływają na zdrowie.