Trwa ładowanie...

Bajgiel – co to jest i jak go jeść? Modny rodzaj pieczywa

Drożdżowa bułeczka z dziurką w środku, którą wymyślono w Krakowie w XVII wieku, to specjał kuchni koszernej. Bajgle, którymi zajadają się na Manhattanie, najczęściej są serwowane jako kanapki. Bułkę można wypełnić dowolnymi dodatkami i zjeść na słono lub na słodko.

Bajgiel – co to jest i jak go jeść? Modny rodzaj pieczywaŹródło: 123RF
d2iu9mv
d2iu9mv

Bajgiel z Kazimierza to przysmak woj. małopolskiego wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: "Bajgiel to bułka wypiekana w kształcie pierścienia, najczęściej zdobiona przyprawami i dodatkami takimi jak: czarnuszka, kminek, mak, sól, posypka ziołowa, a także ser i cebula. Ta wyjątkowa bułka przed wypieczeniem musi zostać obgotowana, podobnie jak krakowski obwarzanek i precelek. Jego niepowtarzalny smak, chrupiącą i błyszczącą skórkę zawdzięczamy inwencji krakowskich piekarzy".

Z Polski do USA

Bo to właśnie Kraków uchodzi za ojczyznę tej smacznej bułeczki. Pierwsza wzmianka o bajglach datowana jest na 1610 rok – z odnalezionych w archiwach dokumentów wynika, że gmina żydowska wręczała bajgle każdej kobiecie, która wydała na świat dziecko. Kształt bajgli symbolizował cykl życia. Wierzono w magiczną moc chrupiącego pierścienia, co miało przynieść noworodkowi szczęście. Według innej legendy w 1683 roku pewien żydowski piekarz w hołdzie królowi Janowi III Sobieskiemu upiekł bułeczkę w kształcie strzemienia (niem. Bügel – pałąk).

Bajgle to dziś również symbol Manhattanu. Wypiek trafił do Stanów Zjednoczonych ok. 1900 roku za sprawą żydowskich imigrantów. Pochodzący z Chełma piekarz Harry Lender w roku 1927 założył w New Haven w stanie Connecticut fabrykę bajgli (Lender’s Bagel Bakery), która jako pierwsza produkowała bajgle mrożone. Wprowadzono je do supermarketów, co zaowocowało eksplozją popularności. W 1984 roku marka Lender’s Bagels została sprzedana przedsiębiorstwu Kraft Foods.

Zobacz też: "Tradycyjnie Pyszne" z Natalią Paździor: przepis na bezę czekoladową

Nie myl z obwarzankiem

Bajgle są lubiane przede wszystkim ze względu na smak – chrupiącej, zarumienionej skórce z zewnątrz i pachnącemu, mięciutkiemu miąższowi w środku trudno się oprzeć. Można je zjadać o dowolnej porze dnia. Sprawdzą się na śniadanie, lunch, przekąskę, podwieczorek, kolację. Są doskonałą propozycją piknikową.

d2iu9mv

Zwykle serwuje się jako kanapki – i tutaj pojawia się główna różnica pomiędzy bajglem a obwarzankiem. Ten drugi nie ma przeznaczenia kanapkowego; najczęściej zjadany jest jako samodzielna przekąska. Co więcej, obwarzanek ma poskręcaną strukturę, podczas gdy tradycyjny bajgiel to oponka, czyli prosta bułeczka z dziurką w środku. Bajgle można posypać dowolnymi ziarnami – wpłynie to na ostateczny smak wypieku. Warto pamiętać, że bajgiel to też nie precel – te są małe, poskręcane i bardziej kruche. Precle mogą być podawane na słodko (posypane cukrem) albo na słono (posypane solą).

Z czym to się je?

Bajgle można podawać na setki sposobów i to jest ich największy kulinarny urok. W kultowej restauracji Bajgiel w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą bajgle, które otrzymały certyfikat lokalnego produktu, podaje się m.in. z wędzonym łososiem, chrzanem, masłem, jajkiem i sałatą; roladą z kurczaka z gęsim smalcem, żurawiną, chrzanem i sałatką czy z serem białym z konfiturą z pomarańczy i sałatką owocową.

Współcześnie wypiekane bajgle zadziwiają coraz nowszymi smakami. W sprzedaży można dostać bajgle o smaku szpinaku czy ziół prowansalskich, posypane solą morską lub himalajską, siemieniem lnianym, mieszanką ziaren itp. Jeśli bajgle przygotowujesz w domu, możesz użyć mąki orkiszowej albo żytniej. Podawaj je na zimno albo na ciepło. Przekrojoną bułeczkę można podgrzać (na beztłuszczowej patelni, w piekarniku, opiekaczu). Jeśli chcesz zjeść ją na ciepło, już po nadzianiu dodatkami podgrzej ją w piekarniku. Bajgle bardzo dobrze się mrożą.

Poniżej kilka propozycji na pyszną kanapkę z bajglem:

  • Serek kozi, wędzony łosoś, świeży koperek.
  • Plastry mozzarelli, pomidor, sałata, świeży szczypior.
  • Polędwica, ser żółty, pikle, cienkie paski marchwi, majonez.
  • Tuńczyk, pomidor, rukola, sałata lodowa, krążki cebuli.
  • Pasta jajeczna, natka pietruszki, ogórek kiszony.
  • Serek śmietankowy, ogórki, rzodkiewki, roszponka, kiełki.
  • Pesto z bazylii, mozzarella, pomidorki cherry.
  • Mieszanka sałat, plastry buraka, gorący ser halloumi.
  • Awokado, suszone pomidory, ogórek kiszony, kurczak.
  • Sałata lodowa, jajko sadzone, wędzone plastry boczku, żółty ser.
  • Masło orzechowe, plasterki banana, cynamon.
  • Biały ser, żurawina (ze słoika), migdały w płatkach.
  • Serek ricotta, konfitura (np. truskawkowa).
  • Twaróg, miód, uprażone posiekane orzechy (włoskie, nerkowca).

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2iu9mv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iu9mv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj