6 pomysłów na faszerowane warzywa
Warzywa stanowią podstawę piramidy zdrowego żywienia, ponieważ dostarczają wielu składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego powinny dominować w naszej diecie. Świetnym pomysłem na jej uatrakcyjnienie są warzywa faszerowane. W ten sposób można serwować nie tylko paprykę czy bakłażana, ale również pomidora, batata albo kalarepkę.
Faszerowana kalarepa
Świetny pomysł na smaczny, delikatny obiad.
Sześć dorodnych kalarepek obieramy, ścinamy z nich „kapelusze” i wydrążamy miąższ. Puste bulwy gotujemy przez około 10 minut w osolonej wodzie. W tym czasie podsmażamy posiekaną cebulę, pokrojoną w drobną kostkę paprykę i mięso mielone (50 dag), na koniec dodając miąższ z kalarepy. Dokładamy posiekaną natkę pietruszki, doprawiamy solą i pieprzem. Ugotowane kalarepy osączamy, wypełniamy masą, posypujemy startym serem żółtym i pieczemy w 200 st. przez około 20 minut.
Faszerowane ziemniaki
Propozycja dla miłośników grillowania, choć danie bez trudu przygotujemy również w piekarniku.
Kilka dużych ziemniaków gotujemy w mundurkach, studzimy, kroimy na połówki i wydrążamy. Uzyskany miąższ mieszamy z pokrojoną w drobną kostkę kiełbasą, podsmażonymi pieczarkami, twarogiem, papryką i cebulą. Tak przygotowanym farszem nadziewamy ziemniaki, posypujemy startym żółtym serem, zawijamy w folię aluminiową i grillujemy lub zapiekamy około 15-20 minut, pod koniec odwijając folię, by na wierzchu utworzyła się serowa skorupka.
Szybki obiad z resztek. Sycąca, domowa zapiekanka
Faszerowane patisony
W kształcie tego bliskiego krewniaka ogórka i melona niektórzy dopatrują się statku kosmitów, inni – babki wielkanocnej. Jedno nie ulega wątpliwości – patison to warzywo o dużych walorach odżywczych, można go wykorzystać w kuchni na wiele sposobów.
Świetnie nadaje się m.in. do faszerowania – po wydrążeniu gniazd nasiennych wypełniamy go masą z podsmażonych pieczarek, drobno pokrojonej papryki i czerwonej fasoli z puszki, po czym posypujemy żółtym serem i zapiekamy w piekarniku przez 15-20 minut.
Faszerowane bataty
Słodkie ziemniaki to jedne z najbardziej zdrowych oraz pożywnych warzyw – wystarczy ich niewielka porcja, by zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminy A i C. Faszerowane bataty to pyszna przekąska, która jednocześnie sprawdzi się jako deser.
Bulwy nakłuwamy w kilku miejscach i pieczemy około 50 minut w 200 stopniach. Gdy ostygną, kroimy na połówki i wydrążamy miąższ (nie uszkadzając łupiny), który przekładamy do miski. Dodajemy pokrojonego w kostkę ananasa (świeżego lub z puszki), trochę oleju i masła, skórkę z pomarańczy, szczyptę soli i cukru. Całość blendujemy, powstałą masą wypełniamy łupiny, pieczemy kwadrans w 160 st., następnie posypujemy orzechami pekan i dopiekamy jeszcze 5 minut.
Faszerowane bakłażany
Bakłażan, zwany też gruszką miłości, jajkiem krzewiastym czy oberżyną od wieków ceniony jest za właściwości odżywcze, ale również walory kulinarne. Najlepiej smakuje późnym latem i wczesną jesienią, np. faszerowany.
2-3 duże bakłażany myjemy, kroimy wzdłuż na pół, układamy na blaszce do pieczenia, skrapiamy oliwą, solimy i wkładamy do rozgrzanego do 180 st. piekarnika, na około pół godziny. W tym czasie podsmażamy 1-2 posiekane szalotki i 2-3 ząbki czosnku, dodajmy mielone mięso wieprzowe (ok. pół kilograma) i smażymy. Po kilku minutach dokładamy przecier pomidorowy (500 ml), pokrojone oliwki, doprawiamy suszonym tymiankiem. Z upieczonych bakłażanów usuwamy miąższ, siekamy go i dodajemy do masy mięsnej. Gdy trochę ostygnie wzbogacamy jeszcze drobno pokrojoną bazylią oraz porwaną na małe kawałki mozzarellą. Faszerujemy bakłażany, posypujemy je tartym parmezanem i zapiekamy ok. 10 minut w piekarniku, w temp. 160 st.
Faszerowane pomidory
Faszerować można niemal wszystkie warzywa, nawet pomidory, do czego zachęca Ania Starmach.
Jurorka programu telewizyjnego "MasterChef" proponuje, by z czterech dorodnych pomidorów (najlepiej malinowych) ostrym nożem ściąć płaskie kapelusze, po czym łyżeczką wybrać miąższ i zmiksować go na gładki, gęsty przecier, który następnie podgrzewamy. Zalewamy nim 60 g kaszy kuskus, przykrywamy i odstawiamy na 5 minut. W tym czasie podprażamy na patelni garść orzechów włoskich, które później siekamy i dodajemy do kuskusu, razem z posiekaną natką pietruszki oraz porwaną kulą mozzarelli. Farsz mieszamy i napełniamy nim wydrążone pomidory. Przykrywamy je kapeluszami, przekładamy do naczynia żaroodpornego i wstawiamy na 10 minut do rozgrzanego piekarnika. Serwujemy na ciepło lub zimno.