Zdrowe czy niezdrowe?
Zachowaj umiar
Zdarza się, że produkty wcześniej uważane za zdrowe, zyskują złą sławę i stają się szkodliwe. Bywa też odwrotnie. Najczęściej prawda leży gdzieś pośrodku, a to, co jednym pomaga, innym może szkodzić.
Zdarza się, że produkty wcześniej uważane za zdrowe, zyskują złą sławę i stają się szkodliwe. Bywa też odwrotnie. Najczęściej prawda leży gdzieś pośrodku, a to, co jednym pomaga, innym może szkodzić. Wiele też zależy od naszego rozsądku i umiaru w raczeniu się ulubionymi produktami.
Uważaj na ziarna
Rzeczywiście pełne ziarna obfitują w zdrowe składniki, bogate są w witaminy z grupy B i wit. E, a także wiele cennych minerałów np. magnez i selen. Z drugiej strony eksperci spierają się o skutki działania nierozpuszczalnego w wodzie błonnika, który dominuje w ziarnach. Część z nich uważa, że jego nadmiar utrudnia wchłanianie witamin i związków mineralnych - m.in. wapnia, żelaza i cynku. Może też podrażnić błonę śluzową żołądka, wywołując m.in. biegunkę. Dieta uboższa w błonnik - zwłaszcza ten nierozpuszczalny - zalecana jest osobom z problemami natury gastrycznej (szczególnie z zespołem jelita nadwrażliwego), a także cierpiącym na niedokrwistość czy choroby układu kostnego (np. na osteoporozę).
AD/mmch