Wytrawny czy na słodko? Twarożek - tanie i szybkie śniadania dla całej rodziny
Chcesz dobrze zacząć dzień? Zacznij od śniadania. Jeżeli przygotujesz twarożek, twój posiłek będzie nie tylko zdrowy, sycący i niskokaloryczny, ale także tani. W zależności od tego, jakich dodatków użyjesz, za każdym razem będzie też nowym daniem.
Biały twaróg szybko zaspokaja głód, bo jest bogatym źródłem białka. Jest też niskokaloryczny - sto gram twarogu półtłustego dostarcza zaledwie 130 kalorii. Taki twarożek jest doskonałą bazą i zależnie od dodatków, możemy go przygotować na ostro i na słodko.
Twarożek ze szczypiorkiem, rzodkiewką i ogórkiem
Zacznijmy od twarożku ze szczypiorkiem i rzodkiewką z dodatkiem jogurtu naturalnego, soli i pieprzu (zamiast jogurtu można też dodać śmietanę 12-procentową). To przepis, który od lat się pojawia na polskich stołach. Rzodkiewka ma ostry i świeży smak. Podobnie jak szczypiorek, który działa również przeciwbakteryjne. Z łagodnym twarogiem tworzą doskonałe połączenie.
Rzodkiewki i szczypiorek siekamy osobno, a potem dodajemy do miski, w której jest już kostka twarogu, porcja jogurtu naturalnego i przypraw. Proporcje ustalamy według własnego uznania. Tak przygotowany twarożek najlepiej zjeść z ciemnym pieczywem. To proste, ale syte śniadanie, idealne na poranek. Inna, bardziej elegancka wariacja tego samego twarożku powstanie, gdy dodamy do przepisu świeży ogórek. Obrane warzywo kroimy w krążki o długości ok. 3-4 cm. Wydrążamy je w środku i napełniamy przygotowanym wcześniej twarożkiem. Danie najlepiej zjeść zaraz po przygotowaniu.
Jak wykorzystywać resztki jedzenia
Twarożek z ostrą papryką – wersja dla twardzieli
Można przygotować też twarożek z papryką. Ostre papryczki chili z pewnością otworzą najbardziej zaspane rano oczy, ale też za sprawą kapsaicyny wprowadzą człowieka w dobry nastrój. Zmiażdżoną papryczkę mieszamy z olejem, np. lnianym i twarożkiem. Dodajemy odrobinę soli.
Kapsaicyna jest odpowiedzialna za ostry i piekący smak papryki. Skutecznie walczy się z bakteriami i pasożytami. Znane jest też jej antynowotworowe działanie. Miłośnicy ostrych papryczek wiedzą doskonale, że zaraz po pieczeniu przychodzi dobry humor. Pieczenie bowiem, które odczuwamy na języku po zjedzeniu ostrej papryczki, powoduje reakcję obronną organizmu, która prowadzi do uwolnienia endorfin. Ponadto ostra papryka skutecznie hamuje apetyt, więc polecana jest w dietach redukcyjnych.
Zielony twarożek z awokado
Nie lubisz ostrych potraw? Twaróg z awokado to prawdziwe niebo w gębie i łatwe do przygotowania danie. Należy wybrać miękkie awokado, wydrążyć je i rozgnieść widelcem. Jego smak doskonale podkreśli twarożek ze szczypiorkiem lub drobno posiekaną cebulką.
Jeśli nie wybieramy się do pracy, można też zamiast cebulki dodać czosnku. Obie wersje będą smaczne. Do twarożku nie musimy dodawać jogurtu. Miękkie awokado nada naszemu daniu idealną konsystencję. To kolejne zdrowe śniadanie, bo awokado to wyjątkowo odżywcze warzywo, które jest cennym składnikiem diety.
Twarożek z makrelą, czyli awanturka jak za dawnych lat
Lubicie twaróg i ryby? Z pewnością zasmakuje wam pasta twarogowo-makrelowa, która zwana była kiedyś awanturką. Aby ją przygotować wystarczy kostka twarogu i mała makrela. Twaróg rozdrabniamy w miseczce, rybę oczyszczamy z ości, dodajemy kawałki mięsa do twarogu i wszystko razem mieszamy. Wędzona makrela to ryba tłusta, bogata w cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Do pasty dodajemy szczypiorek, pietruszkę, koperek albo trochę cebulki. Przyprawiamy ją do smaku musztardą lub ketchupem, a także świeżo zmielonym pieprzem i słodką papryką. Wersję śniadaniową możemy zjeść z pieczywem. Ponieważ mamy do czynienia z pastą, masło nie będzie nam potrzebne.
Twarożek z owocami nie tylko dla dzieci
Od przepisów na twarożek wytrawny, na ostro, przechodzimy do twarożku na słodko, który jest doskonałym daniem śniadaniowym. I w tym przypadku możemy przygotować zdrową wersję z kostki twarogu, paru łyżek jogurtu naturalnego, niewielkiej ilości cukru lub miodu.
Taka baza będzie dobra do połączenia z owocami: truskawkami, malinami, borówkami, morelami. Jeśli nie mamy wiele czasu, twarożek zjemy z jasnym pieczywem, a w weekend warto przygotować pyszne naleśniki. Będą smakować nie tylko dzieciom.
Twarożek z miodem, orzechami i jogurtem – dla sportowców
Dzięki zawartości białka i dobroczynnym właściwościom miodu oraz orzechów, twarożek z tymi składnikami jest doskonałym źródłem energii dla osób aktywnych fizycznie. Jedna łyżeczka miodu zwiększa efektywność i tolerancję na wysiłek fizyczny. Twarożek (półtłusty) jest źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Największą zaletą orzechów laskowych jest witamina E, zwana witaminą młodości. Twaróg z dodatkiem miodu, orzechów i jogurtu jest bogatym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, związków spowalniających w organizmie procesy starzenia i pomocne w utrzymaniu młodej, elastycznej skóry. Możemy zjeść go z pieczywem, po takim śniadaniu długo nie będziemy głodni.