Wigilijny bigos według znanych szefów kuchni
Tradycyjny wigilijny bigos jest jednym z podstawowych dań wieczerzy tego wyjątkowego dnia. Powinien więc być potrawą postną i nie zawierać mięsa, dlatego częściej określany jest raczej jako kapusta z grzybami czy też grochem, a nie jako bigos. Z pewnością mamy swoje własne rodzinne przepisy na najlepszy bigos wigilijny. Jakie są jednak propozycje znanych szefów kuchni? Czym mogą nas zaskoczyć w swoich kapustnych potrawach?
Wigilijny bigos Magdy Gessler
Składniki:
- 2 kg kapusty kiszonej,
- sok z kiszonej kapusty,
- 3 cebule,
- 2 garście suszonych grzybów,
- olej rzepakowy,
- 2 jabłka,
- 3 liście laurowe,
- 3 ziela angielskie,
- 5-10 ziarenek pieprzu czarnego,
- 1 łyżeczka mielonego kminku,
- sól,
- cukier do smaku.
Przygotowanie:
- Grzyby zalewamy niewielką ilością wody tak, by zostały nią przykryte. Dodajemy do nich sól, liście laurowe, ziele angielskie, a także kilka ziaren pieprzu oraz cebulę przekrojoną na 4 cząstki.
- Wszystko razem zagotowujemy pod przykryciem. Gotujemy do miękkości na małym ogniu. Pozostałą cebulę kroimy w kostkę. Szklimy ją na oleju w garnku z grubym dnem. Dodajemy do niej kminek i mieszamy.
- Potem dodajemy niepłukaną kiszoną kapustę. Znów dokładnie mieszamy. Podgrzewamy, pilnując, by się nie przypaliła. Dolewamy sok z kiszonej kapusty w ilości według własnego uznania. Kapusta wyjdzie bardzo kwaśna. Jeśli wolimy delikatniejszą, możemy dodać zwykłą wodę.
- Gdy grzyby będą już miękkie, dodajemy je wraz z wodą do kapusty. Dokładnie mieszamy. Dodajemy jeszcze trochę ziaren pieprzu, doprawiamy solą i cukrem, by w smaku kapusta była słodko-kwaśna.
- Gotujemy pod przykryciem przez minimum godzinę aż kapusta będzie miękka. Pod koniec dodajemy jabłka pokrojone w ósemki. Dusimy jeszcze przez kilkanaście minut bez przykrycia, by nadmiar wody wyparował, a jabłka stały się miękkie.
- Dla przełamania smaku do takiej kapusty można dodać suszone wędzone śliwki, inne suszone owoce lub ugotowaną pigwę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prosty przepis na myśliwski bigos. Idealny na Święta
Wigilijny bigos Roberta Makłowicza
Składniki:
- 1 kg kiszonej kapusty,
- 1 garść suszonych grzybów (najlepiej podgrzybków albo prawdziwków),
- 2-3 liście laurowe,
- 1 łyżeczka kminku,
- 1 cebula,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 1 łyżka masła,
- 1 płaska łyżka mąki,
- sól do smaku
Przygotowanie:
- Kapustę wkładamy do garnka, podlewamy trochę wodą, dodajemy przyprawy i dusimy. Grzyby zalewamy wodą, zagotowujemy i trzymamy na ogniu aż zmiękną. Następnie wyjmujemy je z wody łyżką cedzakową, a wodę przecedzamy przez gazę lub drobne sito i wlewamy do kapusty.
- Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy posiekaną cebulę i szklimy ją. Dodajemy mąkę i robimy jasną zasmażkę.
- Do zasmażki wlewamy nieco wywaru z kapusty. Dokładnie rozprowadzamy i dolewamy do garnka z kapustą. Całość gotujemy do miękkości. Na koniec dodajemy ugotowane grzyby.
- Taką kapustę można jeść samą lub traktować jako farsz do uszek, pierogów czy krokietów lub pasztecików.
Wigilijny bigos Ewy Wachowicz
Składniki:
- 1 kg kiszonej kapusty,
- 400 g łuskanego grochu,
- 3 ziela angielskie,
- 1 liść laurowy,
- 1 łyżeczka kminku,
- 3 cebule,
- 2 łyżki mąki,
- 2 łyżki masła,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
- Groch namaczamy. Następnie przekładamy go na sito i przelewamy zimną wodą. Wrzucamy go do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy do miękkości pod przykryciem.
- Kapustę odciskamy z nadmiaru soku i wrzucamy do dużego garnka. Podlewamy ją wodą, doprawiamy kminkiem, zielem angielskim i liściem laurowym. Przykrywamy i gotujemy do miękkości, mieszając co jakiś czas, by nie dopuścić do przypalenia.
- Cebulę kroimy na drobną kostkę i podsmażamy ją na złoty kolor na 1 łyżce masła. Dodajemy ją do kapusty. Następnie dorzucamy również odcedzony groch. Na patelni rozgrzewamy drugą łyżkę masła.
- Wsypujemy do niego mąkę i robimy zasmażkę. Wlewamy do niej nieco wody z kapusty, rozprowadzamy i wlewamy do garnka. Gotujemy pod przykryciem przez jeszcze ok. 20 minut.
Jeśli obawiamy się, że w natłoku przedświątecznych obowiązków nie wystarczy nam czasu na ugotowanie idealnego bigosu wigilijnego, zawsze możemy przyrządzić go wcześniej i zamrozić lub zawekować. Jest to nawet polecane, gdyż odgrzewanie bigosu pozwala na wyciągniecie z niego pełnej esencji smaków i zapachów. Jeśli przy okazji oszczędzi to nasz czas, to zostaje tylko się cieszyć.