W kuchni nie ma rzeczy niezastąpionych. Kulinarne zamienniki jajek
Ile razy zdarzyło ci się przygotowywać jakąś potrawę, zaglądasz do lodówki, a tam nie ma ani jednego jajka, a w tym przepisie są one niezbędne? A może zaczynasz swoją przygodę z weganizmem i zastanawiasz się, jak poradzisz sobie bez jajek? Spokojnie - w kuchni nie ma rzeczy niezastąpionych! Poznaj kilka zamienników kulinarnych, które zastąpią jajka i uratują twoją potrawę w kryzysowej sytuacji.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Potrawy z jajem, ale bez jajka
Pasta (bez)jajeczna
Wzrok i smak bardzo łatwo oszukać. Choć w tej paście nie znajdziesz ani grama jajka, to możesz być prawie pewny, że smakuje jak tradycyjne jajeczne smarowidło. Jej sekret tkwi w czarnej soli, bo właśnie ona nadaje specyficznego, jajecznego zapachu i smaku oraz w kurkumie, dzięki której otrzymasz odpowiedni kolor pasty.
Składniki:
- 200 g tofu,
- pełna łyżeczka czarnej soli himalajskiej,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- ½ łyżeczki musztardy miodowej,
- płaska łyżeczka kurkumy,
- mały ząbek czosnku,
- świeżo mielony pieprz,
- szczypiorek.
Przygotowanie: tofu rozdrobnij na mniejsze kawałeczki – połowę odłóż do miseczki, a resztę lekko zblenduj. Do powstałej masy dodaj przyprawy, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku i wszystko dokładnie wymieszaj. Na koniec do miseczki wsyp drobno pokrojony szczypiorek, resztkę tofu (rozdrobnij go widelcem, by imitował kawałeczki białek) i jeszcze raz wszystko wymieszaj.
Omlet bez jajek
Być może wydaje ci się, że przygotowanie omletu bez jajek jest niemożliwe. A jednak! Oto dowód – równie smaczny, jak oryginał.
Składniki:
- ulubione warzywa (np. szpinak, pomidory, cebula i papryka) ,
- 2 szklanki mąki z ciecierzycy,
- 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego,
- ½ szklanki tartego sera żółtego,
- 1½ łyżeczki proszku do pieczenia,
- ½ łyżeczki czarnej soli,
- sól i pieprz do smaku,
- ½ łyżeczki kurkumy,
- olej rzepakowy.
*Przygotowanie: *warzywa umyj, jeśli to konieczne obierz i pokrój w kostkę. Podsmaż je na odrobinie rozgrzanego oleju i posól do smaku. Zabierz z patelni połowę warzyw, a pozostałe składniki wymieszaj w misce, dodaj ok. półtorej szklanki wody i wszystko wymieszaj. Połowę przygotowanej masy wylej na patelnię z warzywami i zapiecz. Kiedy Omlet podsmaży się z jednej strony, przełóż go na drugą. Kiedy będzie już usmażony, zdejmij go z patelni, wrzuć pozostałe warzywa i zalej je resztą ciasta. Smaż omlet jak za pierwszym razem.
Tofucznica
Jajecznica bez jajek? Proszę bardzo. Przygotuj tofucznicę.
Składniki:
- opakowanie wędzonego tofu,
- papryka czerwona,
- pomidor obrany ze skórki,
- cebula,
- 5-6 pieczarek,
- 2 łyżki płatków drożdżowych,
- ½ łyżeczki ostrej, mielonej papryki,
- ½ łyżeczki słodkiej papryki,
- sól i pieprz do smaku,
- olej roślinny do smażenia.
Przygotowanie: cebulę obierz z łupin, pokrój w piórka i zeszklij na oleju. Pieczarki oczyść, pokrój w plasterki i dodaj do podsmażonej cebulki. Teraz wrzuć pokrojone w kostkę paprykę oraz pomidora i wszystko smaż, aż warzywa staną się miękkie – wtedy osól je i popieprz do smaku. Tofu rozdrobnij na mniejsze kawałki przy pomocy widelca i wrzuć do warzyw. Wsyp płatki drożdżowe wraz z ostrą i słodką papryką. Wszytko wymieszaj i gotowe.
Zobacz także wideo: Test jajek. Jak sprawdzić które są świeże?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.