Trafiło ci się takie jajko? Sprawdź, co to oznacza
Rozbijasz jajko, a twoim oczom ukazują się dwa żółtka. To jak szóstka trafiona w totku czy wielki pech? Zdradzamy, jak jest naprawdę i czy należy unikać takich jajek.
Jajko z dwoma żółtkami – skąd się bierze?
Wbrew obiegowej opinii jajko zawierające aż dwa żółtka to wcale nie efekt modyfikacji genetycznych, ale też nie skutek demonizowanego od lat faszerowania kur antybiotykami.
To ostatnie przekonanie, budzące w konsumentach grozę, nie ma żadnego potwierdzenia w faktach. Antybiotyki dostają zwierzęta chore, a w przypadku kur niosek po zakończeniu antybiotykoterapii ptaki poddawane są okresowi karencji.
Skąd więc dwa żółtka? To skutek przemian hormonalnych w organizmie ptaka, wpływających na jego układ rozrodczy. Stąd takie podwójne, a nawet potrójne żółtka, zdarzają się młodym nioskom, u progu dojrzałości, oraz tym, które niebawem utracą już możliwość znoszenia jaj.
Jak kupić dobre jajka?
Jajko z dwoma żółtkami – unikać czy zjeść ze smakiem?
Co to oznacza dla konsumenta? Podwójną radość – w końcu żółtko to najcenniejsze, co w jajku się znajduje, a w dodatku bogactwo smaku.
Żółtka to źródło białka i dobrych tłuszczy o właściwych proporcjach, co jest niezmiernie istotne dla naszego układu krążenia. Żółtka zawierają także karotenoidy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania zmysłu wzroku. Regularne jedzenie jaj, z akcentem właśnie na żółtka, pomaga utrzymać w ryzach cholesterol, a także prawidłowe ciśnienie krwi.
Co ciekawe, Amerykanie próbowali modyfikacji genetycznych, służących zwiększeniu liczby żółtek w jajku, jak się jednak okazało – jest to niemożliwe.
Zobacz także: