Trwa ładowanie...

Trafiło ci się takie jajko? Sprawdź, co to oznacza

Rozbijasz jajko, a twoim oczom ukazują się dwa żółtka. To jak szóstka trafiona w totku czy wielki pech? Zdradzamy, jak jest naprawdę i czy należy unikać takich jajek.

Trafiło ci się takie jajko? Sprawdź, co to oznacza.Trafiło ci się takie jajko? Sprawdź, co to oznacza.Źródło: 123RF
d2brt7p
d2brt7p

Jajko z dwoma żółtkami – skąd się bierze?

Wbrew obiegowej opinii jajko zawierające aż dwa żółtka to wcale nie efekt modyfikacji genetycznych, ale też nie skutek demonizowanego od lat faszerowania kur antybiotykami.

To ostatnie przekonanie, budzące w konsumentach grozę, nie ma żadnego potwierdzenia w faktach. Antybiotyki dostają zwierzęta chore, a w przypadku kur niosek po zakończeniu antybiotykoterapii ptaki poddawane są okresowi karencji.

Skąd więc dwa żółtka? To skutek przemian hormonalnych w organizmie ptaka, wpływających na jego układ rozrodczy. Stąd takie podwójne, a nawet potrójne żółtka, zdarzają się młodym nioskom, u progu dojrzałości, oraz tym, które niebawem utracą już możliwość znoszenia jaj.

Jak kupić dobre jajka?

Jajko z dwoma żółtkami – unikać czy zjeść ze smakiem?

Co to oznacza dla konsumenta? Podwójną radość – w końcu żółtko to najcenniejsze, co w jajku się znajduje, a w dodatku bogactwo smaku.

d2brt7p

Żółtka to źródło białka i dobrych tłuszczy o właściwych proporcjach, co jest niezmiernie istotne dla naszego układu krążenia. Żółtka zawierają także karotenoidy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania zmysłu wzroku. Regularne jedzenie jaj, z akcentem właśnie na żółtka, pomaga utrzymać w ryzach cholesterol, a także prawidłowe ciśnienie krwi.

Co ciekawe, Amerykanie próbowali modyfikacji genetycznych, służących zwiększeniu liczby żółtek w jajku, jak się jednak okazało – jest to niemożliwe.

Zobacz także:

d2brt7p
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2brt7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2brt7p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj